Complete Sports Schedule

School Year: 
Date Opponent Location Time/Results
Aug 30 Volleyball - UW-River Falls St. Mary's University - Winona, Minn. 2:00 pm
Aug 30 Men's Soccer - Johnson & Wales University Colorado College - Colorado Springs, Colo. 3:00 pm
Aug 30 Volleyball - UW-Superior St. Mary's University - Winona, Minn. 4:00 pm
Aug 30 Women's Soccer - Virginia Wesleyan University Norfolk, Virginia 5:00 pm
Aug 31 Volleyball - Macalester College St. Mary's University - Winona, Minn. 12:00 pm
Aug 31 Volleyball - St. Mary's University Winona, Minn. 2:00 pm
Aug 31 Men's Soccer - Colorado College Colorado Springs, Colo. 7:00 pm
Aug 31 Women's Soccer - Christopher Newport University Norfolk, Virginia 8:00 pm
Sep 06 Volleyball - Cornell College Grinnell College - Grinnell, Iowa 6:00 pm
Sep 06 Men's Soccer - University of St. Thomas Home 7:30 pm
Sep 06 Volleyball - Carleton College Grinnell College - Grinnell, Iowa 8:00 pm
Sep 07 Women's Cross Country - St. Mary's University Open Winona, Minn. 10:30 am
Sep 07 Football - Whittier College Whittier, California 11:00 am
Sep 07 Men's Cross Country - St. Mary's University Open Winona, Minn. 11:15 am
Sep 07 Volleyball - Grinnell College Grinnell, Iowa 12:00 pm
Sep 07 Women's Soccer - Gustavus Adolphus College St. Peter, Minn. 12:30 pm
Sep 08 Men's Soccer - Macalester College St. Paul, Minn. 2:00 pm
Sep 08 Women's Soccer - College of St. Benedict Home 3:00 pm
Sep 11 Women's Soccer - St. Olaf College Northfield, Minn. 2:00 pm
Sep 11 Men's Soccer - St. Olaf College Northfield, Minn. 4:00 pm
Sep 12 Volleyball - Augsburg College Home 7:00 pm
Sep 13 Men's Soccer - Augsburg College St. Paul, Minn. 7:30 pm
Sep 14 Volleyball - UW-Stout Bethel University - Arden Hills, Minn. 10:00 am
Sep 14 Women's Cross Country - Luther All-American Invitational Home 11:30 am
Sep 14 Men's Cross Country - Luther All-American Invitational Home 12:00 pm
Sep 14 Volleyball - UW-Stevens Point Bethel University - Arden Hills, Minn. 12:00 pm
Sep 14 Football - St. Olaf College Home 2:00 pm
Sep 15 Women's Soccer - College of St. Scholastica Home 1:00 pm
Sep 15 Men's Soccer - College of St. Scholastica Home 3:00 pm
Sep 18 Volleyball - Wartburg College Home 7:30 pm
Sep 20 Volleyball - Earlham College Illinois Wesleyan University - Bloomington, Ill. 7:00 pm
Sep 21 Volleyball - Lakeland College Illinois Wesleyan University - Bloomington, Ill. 10:00 am
Sep 21 Football - Wartburg College Home 1:00 pm
Sep 21 Men's Soccer - UW-Platteville Home 2:00 pm
Sep 21 Volleyball - Hope College Illinois Wesleyan University - Bloomington, Ill. 3:00 pm
Sep 22 Women's Soccer - St. Catherine University St. Paul, Minn. 2:00 pm
Sep 24 Volleyball - Simpson College Indianola, Iowa 7:30 pm
Sep 25 Men's Soccer - UW-Whitewater Home 5:00 pm
Sep 25 Women's Soccer - UW-Whitewater Home 7:00 pm
Sep 28 Football - Coe College Cedar Rapids, Iowa 1:00 pm
Sep 28 Volleyball - UW-La Crosse La Crosse, Wis. 1:00 pm
Sep 28 Women's Soccer - Central College Home 2:00 pm
Sep 28 Men's Soccer - Central College Home 4:30 pm
Oct 01 Women's Soccer - UW-Eau Claire Home 7:00 pm
Oct 02 Volleyball - University of Dubuque Dubuque, Iowa 7:30 pm
Oct 04 Men's Cross Country - UW-Eau Claire Blugold Invitational Whitetail Golf Course - Colfax, Wis. 4:15 pm
Oct 04 Women's Cross Country - UW-Eau Claire Blugold Invitational Whitetail Golf Course - Colfax, Wis. 5:15 pm
Oct 04 Volleyball - Loras College Home 7:30 pm
Oct 05 Men's Swimming and Diving - Alumni Meet Home 9:00 am
Oct 05 Women's Swimming and Diving - Alumni Meet Home 9:00 am
Oct 05 Men's Soccer - Coe College Cedar Rapids, Iowa 1:00 pm
Oct 05 Football - Central College Homecoming 1:00 pm
Oct 05 Women's Soccer - Coe College Cedar Rapids, Iowa 3:30 pm
Oct 06 Men's Soccer - UW-Superior Home 2:00 pm
Oct 09 Women's Soccer - Loras College Home 5:00 pm
Oct 09 Men's Soccer - Loras College Home 7:30 pm
Oct 11 Men's Swimming and Diving - Nebraska Wesleyan University Home 5:00 pm
Oct 11 Women's Swimming and Diving - Nebraska Wesleyan University Home 5:00 pm
Oct 11 Volleyball - Findlandia University UW-Oshkosh - Oshkosh, Wis. 5:30 pm
Oct 11 Volleyball - UW-Oshkosh Oshkosh, Wis. 7:30 pm
Oct 12 Men's Swimming and Diving - Luther Invitational Home 9:00 am
Oct 12 Women's Swimming and Diving - Luther Invitational Home 9:00 am
Oct 12 Volleyball - St. Norbert College UW-Oshkosh - Oshkosh, Wis. 9:30 am
Oct 12 Volleyball - UW-Superior UW-Oshkosh - Oshkosh, Wis. 11:30 am
Oct 12 Football - Loras College Dubuque, Iowa 1:00 pm
Oct 12 Women's Soccer - Simpson College Indianola, Iowa 3:00 pm
Oct 12 Men's Soccer - Simpson College Indianola, Iowa 5:00 pm
Oct 15 Women's Soccer - University of Dubuque Dubuque, Iowa 5:00 pm
Oct 15 Men's Soccer - University of Dubuque Dubuque, Iowa 7:30 pm
Oct 16 Volleyball - Central College Pella, Iowa 7:30 pm
Oct 18 Women's Cross Country - Montana Western Open Sleepy Hollow Golf Course - Dillon, Montana 12:00 pm
Oct 19 Women's Soccer - Nebraska Wesleyan University Home 11:00 am
Oct 19 Men's Cross Country - UW-La Crosse Jim Drews Invitational Ettrick Golf Course - Ettrick, Wis. 11:00 am
Oct 19 Women's Cross Country - UW-La Crosse Tori Neubauer Invitational Ettrick Golf Course - Ettrick, Wis. 11:40 am
Oct 19 Women's Swimming and Diving - Macalester College St. Paul, Minn. 1:00 pm
Oct 19 Men's Soccer - Nebraska Wesleyan University Home 1:00 pm
Oct 19 Men's Swimming and Diving - Macalester College St. Paul, Minn. 1:00 pm
Oct 19 Volleyball - UW-Platteville Augustana College - Rock Island, Ill. 1:30 pm
Oct 19 Volleyball - Augustana College Rock Island, Ill. 3:30 pm
Oct 25 Men's Cross Country - UW-La Crosse Dual Home 4:30 pm
Oct 25 Women's Cross Country - UW-La Crosse Dual Home 5:00 pm
Oct 25 Volleyball - Buena Vista University Home 7:30 pm
Oct 26 Football - University of Dubuque Home 1:00 pm
Oct 26 Women's Swimming and Diving - UW-Eau Claire Home 1:00 pm
Oct 26 Men's Swimming and Diving - UW-Eau Claire Home 1:00 pm
Oct 26 Women's Soccer - Buena Vista University Storm Lake, Iowa 2:00 pm
Oct 26 Volleyball - Nebraska Wesleyan University Home 3:30 pm
Oct 26 Men's Soccer - Buena Vista University Storm Lake, Iowa 4:30 pm
Oct 29 Women's Soccer - Wartburg College Home 5:00 pm
Oct 29 Volleyball - Coe College Cedar Rapids, Iowa 7:30 pm
Oct 29 Men's Soccer - Wartburg College Home 7:30 pm
Nov 01 Volleyball - Cornell College Mount Vernon, Iowa 7:30 pm
Nov 02 Women's Soccer - A-R-C Tournament First Round TBA TBA
Nov 02 Men's Soccer - A-R-C Tournament First Round TBA TBA
Nov 02 Men's Cross Country - American Rivers Conference Championships Dubuque Soccer Complex - Dubuque, Iowa 11:00 am
Nov 02 Women's Cross Country - America Rivers Conference Championships Dubuque Soccer Complex - Dubuque, Iowa 12:00 pm
Nov 02 Football - Buena Vista University Storm Lake, Iowa 1:00 pm
Nov 05 Volleyball - A-R-C Tournament First Round TBA TBA
Nov 06 Women's Soccer - A-R-C Tournament Semifinal Round TBA TBA
Nov 06 Men's Soccer - A-R-C Tournament Semifinal Round TBA TBA
Nov 07 Volleyball - A-R-C Tournament Semifinal Round TBA TBA
Nov 08 Men's Cross Country - The Saga Cup Home 3:30 pm
Nov 08 Women's Cross Country - The Saga Cup Home 4:15 pm
Nov 09 Men's Soccer - A-R-C Tournament Championship TBA TBA
Nov 09 Volleyball - A-R-C Tournament Championship TBA TBA
Nov 09 Women's Soccer - A-R-C Tournament Championship TBA TBA
Nov 09 Wrestling - Alumni Meet Home 9:00 am
Nov 09 Football - Nebraska Wesleyan University Home 1:00 pm
Nov 16 Wrestling - Luther Open Home 9:00 am
Nov 16 Men's Cross Country - NCAA III Central Regional Wartburg College - Waverly, Iowa 11:00 am
Nov 16 Women's Cross Country - NCAA III Central Regional Wartburg College - Waverly, Iowa 12:00 pm
Nov 16 Football - Simpson College Indianola, Iowa 12:00 pm
Nov 16 Women's Swimming and Diving - Grinnell College Home 1:00 pm
Nov 16 Men's Swimming and Diving - Grinnell College Home 1:00 pm
Nov 23 Women's Swimming and Diving - Gustavus Adolphus Invitational St. Peter, Minn. TBA
Nov 23 Men's Swimming and Diving - Gustavus Adolphus Invitational St. Peter, Minn. TBA
Nov 23 Wrestling - Augsburg Open Minneapolis, Minn. 9:00 am
Nov 23 Men's Cross Country - NCAA III National Championships E.P. Tom Sawyer Park - Louisville, Kentucky 11:00 am
Nov 23 Women's Cross Country - NCAA III National Championships E.P. Tom Sawyer Park - Louisville, Kentucky 12:15 pm
Dec 07 Wrestling - Cornell College/UW-Stevens Point Mount Vernon, Iowa 12:00 pm
Dec 14 Wrestling - University of Dubuque Dubuque, Iowa 1:00 pm
Dec 21 Wrestling - Gator 'Boots' Duals McGavok High School - Nashville, Tenn. 9:00 am
Jan 04 Women's Swimming and Diving - Loras College Dubuque, Iowa 1:00 pm
Jan 04 Men's Swimming and Diving - Loras College Dubuque, Iowa 1:00 pm
Jan 10-11 Wrestling - NWCA III National Duals Louisville, Kent. TBA
Jan 11 Women's Swimming and Diving - Norse Sprint Invitational Home 9:00 am
Jan 11 Men's Swimming and Diving - Norse Sprint Invitational Home 9:00 am
Jan 16 Wrestling - Wartburg College Home 7:00 pm
Jan 17-18 Men's Swimming and Diving - Grinnell College Invitational Grinnell, Iowa TBA
Jan 17-18 Women's Swimming and Diving - Grinnell College Invitational Grinnell, Iowa 9:00 am
Jan 18 Wrestling - CK Mike Duroe Invitational Cornell College - Mount Vernon, Iowa 9:00 am
Jan 25 Wrestling - A-R-C Duals Lincoln, Neb. 9:00 am
Jan 25 Women's Swimming and Diving - Coe College Cedar Rapids, Iowa 1:00 pm
Jan 25 Men's Swimming and Diving - Coe College Cedar Rapids, Iowa 1:00 pm
Jan 31 Wrestling - UW-La Crosse La Crosse, Wis. 7:00 pm
Feb 06 Wrestling - Central College Home 6:00 pm
Feb 08 Wrestling - Don Parker Invitational UW-Eau Claire - Eau Claire, Wis. 9:00 am
Feb 12-15 Women's Swimming and Diving - Liberal Arts Championships Principia College - Elsah, Ill. TBA
Feb 12-15 Men's Swimming and Diving - Liberal Arts Championships Principia College - Elsah, Ill. TBA
Feb 14 Wrestling - Buena Vista University Storm Lake, Iowa 7:00 pm
Feb 15 Wrestling - Winona State Invitational (Silver Team) Winona, Minn. 9:00 am
Feb 28-29 Wrestling - NCAA III Lower Midwest Regional Five Flags Center - Dubuque, Iowa 10:00 am
Mar 13-14 Wrestling - NCAA III National Championships U.S Cellular Center - Cedar Rapids, Iowa 11:00 am