Current Roster

Wind and Percussion Ensemble | 2020-2021

PICCOLO
Katie Dore, Long Lake, Minn.
Mya Ploor, Sturgeon Bay, Wis.

FLUTE
*Valorie Ziemer, Eyota,  Minn.
Katie Dore, Long Lake, Minn.
Emma Forbes, Granger, Iowa
Mya Ploor, Sturgeon Bay, Wis.
Madeline Way, Wun Prairie, Wis.
Lindsey Parrott, Iowa City, Iowa
Madeline Pope, Middleton, Wis.
Rachel Van Fleet, St. Paul, Minn.
Sydney Clausen, Rochester, Minn.

OBOE
*Britt Fulton, Minneapolis, Minn.
Sela Rist, Rochester, Minn.
Lainey Patzloff, Edina, Minn.
Alanna Pals, Freeport, Ill.

BASSOON
*Jacob Smith, West Des Moines, Iowa

CLARINET
*Courtney Wendland, Luverne, Minn.
Emma Sanders, LaMotte, Iowa
Kaitlyn Freimuth, Winnebago, Ill.
Abbie Ostrum, Rosemount, Minn.
Sarah Damhof, Clearwater, Minn.
Abigael Stroup, Faribault, Minn.

BASS CLARINET
*Mollie Middleton, South Range, Wis.
Will Davis, O'Fallon, Ill.

ALTO SAX
*Carson Weicher, Parkersburg, Iowa
Merridee Seidl, Freedom, Wis.
Sarah Olson, Waverly, Iowa
Anders Peterson, Dassel, Minn.

TENOR SAX
Elijah Wallance, Roseville, Minn.

BARI SAX
Austin Albert, Burnsville, Minn.

TRUMPET
*Matthew Boardman, Genoa, Wis.
Isaiah Nordine, Rochester, Minn.
Morgan Coy, Mantorville, Minn.
Carly Witucki, Menomonie, Wis.
Blake Henriquez, Decorah, Iowa
Emily Martinson, Altoona, Iowa
Alex Dikelsky, Libertyville, Ill.
Gabbi Sonntag, Altoona, Iowa

HORN
*Anneliese Barton, Des Moines, Iowa
Ethan Kober, Cedar Falls, Iowa
Peter Stelter, St. Peter, Minn.
Maddy McWilliams, Lancaster, Wis.
Katie Bellefeuille, Farmington, Minn.
Mathea Diedrich Windsor, Wis.
Ana Garcia, Santa Maria, Calif.

TROMBONE
*Kaelyn Kurtenbach, Reedsburg, Wis.
Ellie Van Fleet,
Weston Riley, La Crescent, Minn.
Cole Barrett, Waukee, Iowa
Rikka Heimdal, Milford, Iowa

EUPHONIUM
*Jane Ottesen, Eagan, Minn.
Lars Heinecke, Center City, Minn.

TUBA
*Kale Altman, Solon, Iowa

PERCUSSION
Camden Heimerman, Blooming Prairie, Minn.
John Kelly, St. Paul, Minn.
Andrew Mantini, Brooklyn Park, Minn.
Micah Miller, Kalona, Iowa
Tanner Olsen, Shakopee, Minn.
Justin Stewart, Chicago, Ill.