Skip Navigation

Current Roster

FLUTE                                                                         

*Daniel Gallagher, Yorkville, Ill.                         

Maranatha Gannon, Viola, Wis.                                      

Lindsay Getschel, River Falls, Wis.

Ziggy Mustain, Highwood, Ill.

PICCOLO                                                                     

Ziggy Mustain, Highwood, Ill.                                             

OBOE                                                                         

*Madeline Davidson, Onalaska, Wis.                      

Kierra Blackstad, Lakeville, Minn.                                     

Rebecca Keller, Brighton, Colo.

CLARINET                                                                   

Mariah Crotty, Ames, Iowa

Joel Denney, Byron, Minn.

Ashlen Hagelberg, Maple Grove, Minn.

BASSOON                                                                  

Hannah Josephson, Onalaska, Wis.

Alexandra Robinson, Apple Valley, Minn.

Chelsea Hall, Cedar Falls, Iowa

Stephen Shatzer, Woodridge, Ill.

HORN                                                                         

Stephanie Diebel, Western Springs, Ill.

Josh Bacon, Boone, Iowa

Sadie Botine, Ames, Iowa

Noah Langholz, Clear Lake, Iowa

Aaron Lohff, Hiawatha, Iowa

TRUMPET

Jacob McCoy, Muskego, Wis.

Flint Angeroth Franks, Pleasant Hill, Iowa

Jakob Jorgenson, Stillwater, Minn.

TROMBONE

Ben Cooper, Overland Park, Kans.

Lillian Brondyke, Dubuque, Iowa

BASS TROMBONE

Chris Kempf, Cedar Falls, Iowa

TUBA

Nathan Lee, Decorah, Iowa

HARP

Emilie Lenz, Plymouth, Minn.

PERCUSSION  

James Carlson, Eden Prairie, Minn.

Leif Larson, Mc Farland, Wis.

Josh Olson, Spencer, Wis.

Kimberly Osberg, Eau Claire, Wis.

Caleb Sander, Newton, Iowa

PIANO/CELESTE

Esme Wong Su Leei, Kuching, Malaysia

FIRST VIOLIN

Marita May, Cedar Rapids, Iowa

Namuun Tsend-Ayush, Duino, Italy

Daniel Ray, Hillsboro, Wis.

Jeremy Maas, Appleton, Wis.

Lauren Benish, Stillwater, Minn.

Amanda Jenkins, Saint Paul, Minn.

Amanda Eby, Dubuque, Iowa

Eric Hansen, Cedar Rapids, Iowa

Melissa Hernes, Shoreview, Minn.

Celia Garner-Prouty, Robins, Iowa

Kari Ylvisaker, Marion, Iowa

Shannon Taylor, Loretto, Minn.

SECOND VIOLIN

Sarah Guhl, Andover, Minn.

The Dorothy M. Ansett Chair

Ben Henson, Herrin, Ill.

Joie Tanaka, Cordova, Tenn.

Jenny Rustad, Hillsboro, Oreg.

Jeana Hafner, Sioux Falls, S. Dak.

Kristen Flak, Decorah, Iowa

Avery Jamison, Stoughton, Wis.

Bryn Hedlund, Iowa City, Iowa

Eva Peterson, Chippewa Falls, Wis.

Ellen Cooper, Shoreview, Minn.

Andrea Carpenter, Appleton, Wis.

Jocelyn Beleutz, Clinton, Iowa

Miriam Sellers, La Crosse, Wis.

VIOLA

Aaron Mertzenich, Decorah, Iowa

Isak Swanson, Duluth, Minn.

Eleanor Schuman, Batavia, Ill.

Sarah Fox, Hastings, Minn.

Marissa Eckberg, Gaylord, Minn.

Halle Owecke, Rochester, Minn.

Amy McVey, Geneva, Ill.

Jennifer Martin, Saint Paul, Minn.

Laura Weiner, Winona, Minn.

Sarah Nicla, Devils Lake, N. Dak.

Kristin Lake, Kenosha, Wis.

CELLO

Kelsey Smith, Scottsdale, Ariz.

Peter Swanson, Duluth, Minn.

Brita Moore, Mercer Island, Wash.

Emily Tope, La Crosse, Wis.

Braun Oldenkamp, Austin, Minn.

Sara Ranscht, La Crosse, Wis.

Aaron Zauner, Fond Du Lac, Wis.

Luke Hanson, Cottonwood, Minn.

Reina Owecke, Rochester, Minn.

Theresa Peters, Minneapolis, Minn.

Andrew Emrick, Appleton, Wis.

Rachel Woolsey, Wenatchee, Wash.

STRING BASS

Ben Anderson, North Mankato, Minn.

Sam Milligan, Des Moines, Iowa

Katie Ashcraft, Naperville, Ill.

Adam Graf, Monona, Wis.