Current Roster

Luther College Nordic Choir | 2020-2021

Soprano I
Liz Burton, Normal, Ill.
Kelsey Dinndorf, Welch, Minn.
*Molly Holcomb, Hoffman Estates, Ill.
Hallie Johnson, Decorah, Iowa
Kitri Lindberg, Anoka, Minn.
Stefanie Maas, Brainerd, Minn.
Katelyn Siebert, Waconia, Minn.
Nora Weigle, Saint Michael, Minn.

Soprano II
Camille Blanford, South Jacksonville, Ill.
Megan Elford, Fond du Lac, Wis.

*Hannah Johnson, Northfield, Minn.

Madi Miller, Geneseo, Ill.
Anna Northenscold, Minneapolis, Minn.
Barbara Reed, Des Moines, Iowa.
Lilly Streich, Palatine, Ill.
Catherine Vitt, Saint Paul, Minn.
Madeline Wilkins, LaGrange, Ill.
Zoe Wood, Waukee, Iowa


Alto I
Rachael Brolin, Madison, Wis.
Diana Carreon-Velazquez, Phoenix, Ariz.
Elizabeth Hand, Solon, Iowa.
Sienna Hauben, Columbia, Ill.
Allison Houldson, Morrison, Ill.
Ellie Lindmark, Bettendorf, Iowa
Amber Olson, Zumbrota, Minn.
Alondra Pinto, Bolingbrook, Ill.
*Olivia Steffl, Andover, Minn.
Laurel Studt, Eau Claire, Wis.

Alto II

Kyla Billington, Readlyn, Iowa
Andrea Blocker, Fort Dodge, Iowa
Faye Duster, Solon, Iowa
Laura Elmquist, Rice Lake, Wis.
Hannah Fichtner, Richfield, Wis.
Bergen Gardner, Stoughton, Wis.
#Emily Lauer, Cedar Rapids, Iowa
Meta Miller, Clive, Iowa
Maya Mukamuri, Mankato, Minn.

*Brooke Prohaska, Cedar Falls, Iowa
Abby Trewin, Decorah, Iowa

Tenor I
#Ryan Ferguson, Urbandale, Iowa
*David Gorman, Marion, Iowa
Jarrod Gross, Northfield, Minn.
Nathan Knautz,
Batavia, Ill.
Ben Meyer, Waukee, Iowa
James Nysse, New Richmond, Wis.
Owen Schupbach, Ceder Falls, Iowa
Riley Vander Hart, Urbandale, Iowa

Tenor II

Kale Altman, Solon, Iowa
Anirudh Chauhan, New Delhi
Thomas Harding, Naperville, Ill,
Justin Knautz, Batavia, Ill.
Brook Norwood, West Des Moines, Iowa
Nate Sikkink, Stewartville, Minn.
Sam Sunderland
, Iowa City, Iowa
*Bryan Wendt, Stoughton, Wis.

Ethan Williams, Woodbury, Minn.

Baritone

Jacob Barsness, Pine Island, Minn.
William Benjamin, St. Paul, Minn.
Maclean Braun, Morristown, Minn.
Bailey Connors, Bettendorf, Iowa
Jurgen Dovre, Williamsburg, Iowa
Nathan Elsbernd, Mason City, Iowa
Jack Jorgensen, Janesville Wis.
Kaleb Krzyszton, Waumandee, Wis.
Emerson Pagel, Northfield, Minn.
*Elliot Rickert, Onalaska, Wis.
Colton Schlines, Council Bluffs, Iowa

Bass
Spencer Gillian, Sartell, Minn.
Brady Helget, Byron, Minn.
Colton Ironside, Marion, Iowa
Thomas Mayerchak, Princeton, Minn.
Blake Ochoa, Bolingbrook, Ill.
Logan Olson, Stacy, Minn.
Seth Olson, Stillwater, Minn.
Jayson Peitzman, Grimes, Iowa
*Alex Thompson, Urbandale, Iowa

Thomas Warden, Des Moines, Iowa

*Section Leader
#Officer