Licensed to Luther College        HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/29/2016 03:47 PM
             Luther College vs. St. Thomas University - 10/29/2016             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                       NT    1:51.02   11  
     1) Molitor, Tiana M 21             2) Falconer, Elizabeth E 22       
     3) Cassens, Haley 19               4) Paulson, Emma F 21             
                  28.95     1:00.61 (31.66)     1:27.29 (26.68)     1:51.02 (23.73)
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:55.34    4  
     1) Nelson, Kirsten 18              2) Rose, Melissa 19               
     3) Strauss, Katelyn 19             4) Smarjesse, Kate 20             
                  30.03     1:02.62 (32.59)     1:29.96 (27.34)     1:55.34 (25.38)
  3 Luther College-IA  'A'                            2:00.48    1:58.33    2  
     1) Dritz, Pilar T 20               2) Sharp, Alix J 18               
     3) Anderson, Emily B 22            4) Peters, Allison K 19           
                  30.44     1:04.76 (34.32)     1:32.01 (27.25)     1:58.33 (26.32)
  4 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x2:00.45  
     1) Melody, Erin 19                 2) Voss, Deidree 18               
     3) Pawlenty, Paige 19              4) Vancil, Maggie 18              
                  30.82     1:04.27 (33.45)     1:32.56 (28.29)     2:00.45 (27.89)
  5 Luther College-IA  'B'                                 NT    2:05.80  
     1) Dooley, Elena M 19              2) Blair, Gabrielle I 19          
     3) Cherrier, Kelly N 19            4) Lunn, Shannon E 18             
                  31.30     1:06.99 (35.69)     1:37.24 (30.25)     2:05.80 (28.56)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                       NT    1:38.82   11  
     1) Negaard, Tom 19                 2) Wiesen, Zach 19                
     3) Sofelt, Mikey 22                4) Schneeman, Luke C 21           
                  25.83       53.30 (27.47)     1:16.89 (23.59)     1:38.82 (21.93)
  2 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT    1:39.78    4  
     1) Anderson, Brady G 21            2) Glass, Colin 18                
     3) Biwer, Bailey J 20              4) Hynes, Charles 20              
                  27.11       54.58 (27.47)     1:18.06 (23.48)     1:39.78 (21.72)
  3 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT   x1:40.34  
     1) Kearney, Matthew T 20           2) Schuld, Eric 21                
     3) Omar, Omar 18                   4) Cox, Nick 21                   
                  26.22       53.88 (27.66)     1:18.17 (24.29)     1:40.34 (22.17)
  4 Luther College-IA  'A'                            1:41.32    1:40.46    2  
     1) Martin, Zach O 19               2) Yuan, Justin 21                
     3) Swanson, Gunnar B 21            4) Kohner, Everett J 19           
                  26.29       54.23 (27.94)     1:18.72 (24.49)     1:40.46 (21.74)
  5 Luther College-IA  'B'                                 NT    1:44.43  
     1) Smith, Peder 19                 2) Miller, Carson A 20            
     3) Staver, Matt A 18               4) Christopherson, Ian E 20       
                  27.98       57.10 (29.12)     1:21.98 (24.88)     1:44.43 (22.45)
  6 Luther College-IA  'C'                                 NT   x1:46.80  
     1) Kao, Trevor R 20                2) Dulaney, Raymond A 21          
     3) Garin, Patrick M 18             4) Corpus, Jimmy M 19             
                  28.29       57.86 (29.57)     1:23.17 (25.31)     1:46.80 (23.63)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Mira           19 St. Thomas-MN             NT   11:20.77    9  
                  30.55     1:03.87 (33.32)     1:37.68 (33.81)     2:11.81 (34.13)
        2:46.05 (34.24)     3:19.94 (33.89)     3:53.33 (33.39)     4:27.67 (34.34)
        5:02.50 (34.83)     5:36.69 (34.19)     6:11.22 (34.53)     6:45.77 (34.55)
        7:20.14 (34.37)     7:54.67 (34.53)     8:29.25 (34.58)     9:03.96 (34.71)
        9:38.64 (34.68)    10:13.31 (34.67)    10:47.34 (34.03)    11:20.77 (33.43)
  2 Vancil, Molly             20 St. Thomas-MN             NT   11:21.56    4  
                  30.96     1:04.17 (33.21)     1:37.86 (33.69)     2:11.71 (33.85)
        2:45.98 (34.27)     3:20.23 (34.25)     3:54.23 (34.00)     4:28.63 (34.40)
        5:03.20 (34.57)     5:37.82 (34.62)     6:12.54 (34.72)     6:47.02 (34.48)
        7:21.63 (34.61)     7:55.65 (34.02)     8:30.07 (34.42)     9:04.83 (34.76)
        9:39.33 (34.50)    10:13.90 (34.57)    10:48.40 (34.50)    11:21.56 (33.16)
  3 Kraft, Samantha J         20 Luther-IA           11:36.44   11:22.65    3  
                  30.54     1:04.12 (33.58)     1:37.82 (33.70)     2:12.03 (34.21)
        2:46.08 (34.05)     3:20.16 (34.08)     3:54.09 (33.93)     4:28.56 (34.47)
        5:03.05 (34.49)     5:37.57 (34.52)     6:12.45 (34.88)     6:47.11 (34.66)
        7:22.32 (35.21)     7:57.77 (35.45)     8:32.72 (34.95)     9:07.44 (34.72)
        9:42.59 (35.15)    10:17.56 (34.97)    10:51.27 (33.71)    11:22.65 (31.38)
  4 Washenberger, Kate M      21 St. Thomas-MN             NT   11:30.58    2  
                  30.59     1:04.57 (33.98)     1:38.95 (34.38)     2:13.58 (34.63)
        2:48.36 (34.78)     3:22.84 (34.48)     3:57.44 (34.60)     4:32.38 (34.94)
        5:07.21 (34.83)     5:42.25 (35.04)     6:17.16 (34.91)     6:52.12 (34.96)
        7:27.19 (35.07)     8:02.26 (35.07)     8:37.14 (34.88)     9:12.16 (35.02)
        9:46.93 (34.77)    10:21.88 (34.95)    10:56.71 (34.83)    11:30.58 (33.87)
  5 Cherrier, Kelly N         19 Luther-IA           11:52.69   11:38.81    1  
                  30.93     1:04.86 (33.93)     1:39.26 (34.40)     2:13.42 (34.16)
        2:47.69 (34.27)     3:22.58 (34.89)     3:57.15 (34.57)     4:32.15 (35.00)
        5:07.42 (35.27)     5:42.73 (35.31)     6:18.21 (35.48)     6:53.89 (35.68)
        7:29.91 (36.02)     8:05.64 (35.73)     8:41.31 (35.67)     9:17.28 (35.97)
        9:52.95 (35.67)    10:29.22 (36.27)    11:04.42 (35.20)    11:38.81 (34.39)
  6 Wallock, Sofie            20 Luther-IA           11:43.48   11:41.56  
                  31.21     1:05.64 (34.43)     1:40.03 (34.39)     2:15.23 (35.20)
        2:50.60 (35.37)     3:25.65 (35.05)     4:00.79 (35.14)     4:36.53 (35.74)
        5:12.05 (35.52)     5:47.90 (35.85)     6:23.98 (36.08)     6:59.85 (35.87)
        7:34.99 (35.14)     8:10.44 (35.45)     8:46.03 (35.59)     9:21.61 (35.58)
        9:57.04 (35.43)    10:32.26 (35.22)    11:07.74 (35.48)    11:41.56 (33.82)
  7 Melody, Erin              19 St. Thomas-MN             NT  x11:53.65  
                  31.70     1:05.95 (34.25)     1:41.03 (35.08)     2:16.58 (35.55)
        2:52.41 (35.83)     3:27.43 (35.02)     4:02.93 (35.50)     4:39.06 (36.13)
        5:14.81 (35.75)     5:50.59 (35.78)     6:26.58 (35.99)     7:03.03 (36.45)
        7:39.48 (36.45)     8:15.64 (36.16)     8:51.96 (36.32)     9:28.47 (36.51)
       10:04.94 (36.47)    10:41.74 (36.80)    11:18.13 (36.39)    11:53.65 (35.52)
  8 Lunn, Shannon E           18 Luther-IA                 NT  x12:20.10  
                  31.04     1:06.32 (35.28)     1:41.95 (35.63)     2:18.46 (36.51)
        2:55.76 (37.30)     3:33.09 (37.33)     4:10.69 (37.60)     4:48.74 (38.05)
        5:26.66 (37.92)     6:04.36 (37.70)     6:42.29 (37.93)     7:20.52 (38.23)
        7:58.75 (38.23)     8:37.03 (38.28)     9:14.94 (37.91)     9:52.06 (37.12)
       10:29.95 (37.89)    11:07.16 (37.21)    11:44.23 (37.07)    12:20.10 (35.87)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staver, Matt A            18 Luther-IA           10:20.99   10:13.64    9  
                  26.80       56.52 (29.72)     1:26.42 (29.90)     1:56.68 (30.26)
        2:27.72 (31.04)     2:58.24 (30.52)     3:29.31 (31.07)     4:00.71 (31.40)
        4:32.12 (31.41)     5:03.87 (31.75)     5:35.22 (31.35)     6:06.37 (31.15)
        6:37.66 (31.29)     7:09.06 (31.40)     7:40.85 (31.79)     8:11.26 (30.41)
        8:41.85 (30.59)     9:13.53 (31.68)     9:43.88 (30.35)    10:13.64 (29.76)
  2 Melton, Warren T          20 St. Thomas-MN             NT   10:28.45    4  
                  27.35       57.29 (29.94)     1:28.26 (30.97)     1:59.36 (31.10)
        2:31.04 (31.68)     3:02.33 (31.29)     3:33.79 (31.46)     4:05.58 (31.79)
        4:37.39 (31.81)     5:09.46 (32.07)     5:40.89 (31.43)     6:12.37 (31.48)
        6:43.75 (31.38)     7:15.14 (31.39)     7:46.73 (31.59)     8:18.71 (31.98)
        8:51.34 (32.63)     9:23.82 (32.48)     9:56.62 (32.80)    10:28.45 (31.83)
  3 Gerick, Josh M            20 St. Thomas-MN             NT   10:59.54    3  
                  28.30       59.36 (31.06)     1:31.78 (32.42)     2:04.75 (32.97)
        2:37.08 (32.33)     3:09.92 (32.84)     3:43.00 (33.08)     4:16.77 (33.77)
        4:49.84 (33.07)     5:23.44 (33.60)     5:56.67 (33.23)     6:30.09 (33.42)
        7:03.96 (33.87)     7:38.00 (34.04)     8:11.82 (33.82)     8:45.93 (34.11)
        9:19.62 (33.69)     9:53.75 (34.13)    10:26.94 (33.19)    10:59.54 (32.60)
  4 Matthews, Walker          21 St. Thomas-MN             NT   11:07.01    2  
                  31.02     1:03.98 (32.96)     1:38.89 (34.91)     2:14.42 (35.53)
        2:49.41 (34.99)     3:24.19 (34.78)     3:59.32 (35.13)     4:34.64 (35.32)
        5:09.97 (35.33)     5:45.41 (35.44)     6:17.99 (32.58)     6:49.97 (31.98)
        7:22.52 (32.55)     7:55.02 (32.50)     8:27.16 (32.14)     8:59.47 (32.31)
        9:31.74 (32.27)    10:04.16 (32.42)    10:36.51 (32.35)    11:07.01 (30.50)
  5 Glynn, Kellen J           22 Luther-IA           11:23.05   11:08.27    1  
                  30.06     1:03.21 (33.15)     1:37.58 (34.37)     2:11.96 (34.38)
        2:46.10 (34.14)     3:20.04 (33.94)     3:54.05 (34.01)     4:28.09 (34.04)
        5:02.40 (34.31)     5:36.52 (34.12)     6:10.72 (34.20)     6:44.83 (34.11)
        7:18.56 (33.73)     7:52.09 (33.53)     8:26.28 (34.19)     8:59.52 (33.24)
        9:33.07 (33.55)    10:05.78 (32.71)    10:37.77 (31.99)    11:08.27 (30.50)
  6 Garin, Patrick M          18 Luther-IA                 NT   11:10.14  
                  30.14     1:02.81 (32.67)     1:36.14 (33.33)     2:09.69 (33.55)
        2:43.56 (33.87)     3:17.95 (34.39)     3:51.71 (33.76)     4:25.47 (33.76)
        4:59.60 (34.13)     5:32.95 (33.35)     6:06.30 (33.35)     6:39.98 (33.68)
        7:13.86 (33.88)     7:48.16 (34.30)     8:22.29 (34.13)     8:56.28 (33.99)
        9:30.89 (34.61)    10:05.04 (34.15)    10:38.44 (33.40)    11:10.14 (31.70)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Alex              19 St. Thomas-MN             NT    1:59.10    9  
                  28.76       59.38 (30.62)     1:29.07 (29.69)     1:59.10 (30.03)
  2 Strauss, Katelyn          19 St. Thomas-MN             NT    1:59.74    4  
                  28.93       59.28 (30.35)     1:29.49 (30.21)     1:59.74 (30.25)
  3 Pawlenty, Paige           19 St. Thomas-MN             NT    2:06.21    3  
                  29.29     1:00.94 (31.65)     1:33.50 (32.56)     2:06.21 (32.71)
  4 Vancil, Maggie            18 St. Thomas-MN             NT   x2:08.54  
                  30.05     1:02.35 (32.30)     1:35.56 (33.21)     2:08.54 (32.98)
  5 Dritz, Pilar T            20 Luther-IA                 NT    2:09.51    2  
                  29.29     1:01.71 (32.42)     1:35.83 (34.12)     2:09.51 (33.68)
  6 Stelter, Martha K         19 Luther-IA            2:11.30    2:10.67    1  
                  29.33     1:01.61 (32.28)     1:35.74 (34.13)     2:10.67 (34.93)
  7 Harvey, Ellen J           18 Luther-IA                 NT    2:11.94  
                  31.29     1:05.11 (33.82)     1:39.07 (33.96)     2:11.94 (32.87)
  8 Lunn, Shannon E           18 Luther-IA            2:13.10   x2:13.12  
                  30.22     1:03.98 (33.76)     1:38.97 (34.99)     2:13.12 (34.15)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biwer, Bailey J           20 St. Thomas-MN             NT    1:48.30    9  
                  26.19       54.68 (28.49)     1:20.92 (26.24)     1:48.30 (27.38)
  2 Neilsen, Hunter           19 St. Thomas-MN             NT    1:50.61    4  
                  26.17       54.81 (28.64)     1:22.46 (27.65)     1:50.61 (28.15)
  3 Schneeman, Luke C         21 St. Thomas-MN             NT    1:50.65    3  
                  26.10       54.18 (28.08)     1:22.83 (28.65)     1:50.65 (27.82)
  4 Smith, Peder              19 Luther-IA            1:52.87    1:51.10    2  
                  26.27       54.49 (28.22)     1:22.78 (28.29)     1:51.10 (28.32)
  5 Omar, Omar                18 St. Thomas-MN             NT   x1:52.39  
                  26.01       54.57 (28.56)     1:23.58 (29.01)     1:52.39 (28.81)
  6 Kohner, Everett J         19 Luther-IA                 NT    1:53.01    1  
                  25.85       54.74 (28.89)     1:23.79 (29.05)     1:53.01 (29.22)
  7 Fitzloff, Jonathan C      21 Luther-IA                 NT    1:58.11  
                  27.12       56.56 (29.44)     1:26.93 (30.37)     1:58.11 (31.18)
  8 Miller, Carson A          20 Luther-IA                 NT   x1:59.28  
                  26.94       56.81 (29.87)     1:28.23 (31.42)     1:59.28 (31.05)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kirsten           18 St. Thomas-MN             NT    1:01.89    9  
                  30.40     1:01.89 (31.49)                                        
  2 Molitor, Tiana M          21 St. Thomas-MN             NT    1:03.14    4  
                  31.09     1:03.14 (32.05)                                        
  3 Smarjesse, Kate           20 St. Thomas-MN             NT    1:03.26    3  
                  31.07     1:03.26 (32.19)                                        
  4 Finger, Michelle T        19 Luther-IA                 NT    1:06.87    2  
                  32.54     1:06.87 (34.33)                                        
  5 Dooley, Elena M           19 Luther-IA            1:08.29    1:08.95    1  
                  33.04     1:08.95 (35.91)                                        
  6 Kleckner-Thiele, Annie    19 St. Thomas-MN             NT   x1:09.09  
                  33.14     1:09.09 (35.95)                                        
  7 Sharp, Alix J             18 Luther-IA                 NT    1:11.11  
                  34.50     1:11.11 (36.61)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrli, Joe               19 St. Thomas-MN             NT      54.39    9  
                  26.05       54.39 (28.34)                                        
  2 Martin, Zach O            19 Luther-IA              56.78      55.40    4  
                  26.87       55.40 (28.53)                                        
  3 Anderson, Brady G         21 St. Thomas-MN             NT      56.42    3  
                  27.67       56.42 (28.75)                                        
  4 Negaard, Tom              19 St. Thomas-MN             NT      56.73    2  
                  27.52       56.73 (29.21)                                        
  5 Kearney, Matthew T        20 St. Thomas-MN             NT     x57.19  
                  28.09       57.19 (29.10)                                        
  6 Kao, Trevor R             20 Luther-IA            1:00.56    1:00.10    1  
                  29.26     1:00.10 (30.84)                                        
  7 Noble, Jacob M            19 Luther-IA            1:00.55    1:00.17  
                  29.02     1:00.17 (31.15)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrli, Nicole M          21 St. Thomas-MN             NT    1:09.95    9  
                  32.78     1:09.95 (37.17)                                        
  2 Falconer, Elizabeth E     22 St. Thomas-MN             NT    1:10.98    4  
                  33.54     1:10.98 (37.44)                                        
  3 Voss, Deidree             18 St. Thomas-MN             NT    1:12.87    3  
                  34.54     1:12.87 (38.33)                                        
  4 Rose, Melissa             19 St. Thomas-MN             NT   x1:13.22  
                  35.02     1:13.22 (38.20)                                        
  5 Blair, Gabrielle I        19 Luther-IA            1:20.28    1:20.76    2  
                  37.65     1:20.76 (43.11)                                        
  6 Harvey, Ellen J           18 Luther-IA                 NT    1:27.07    1  
                  41.27     1:27.07 (45.80)                                        
  7 Hanssen, Paige E          18 Luther-IA            1:26.85    1:27.64  
                  41.14     1:27.64 (46.50)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Colin              18 St. Thomas-MN             NT    1:01.69    9  
                  29.12     1:01.69 (32.57)                                        
  2 Robb, Alexander J         21 St. Thomas-MN             NT    1:01.77    4  
                  28.72     1:01.77 (33.05)                                        
  3 Schuld, Eric              21 St. Thomas-MN             NT    1:02.64    3  
                  29.43     1:02.64 (33.21)                                        
  4 Yuan, Justin              21 Luther-IA            1:03.09    1:02.67    2  
                  30.19     1:02.67 (32.48)                                        
  5 Wiesen, Zach              19 St. Thomas-MN             NT   x1:02.82  
                  28.98     1:02.82 (33.84)                                        
  6 Snell, Reid A             19 Luther-IA                 NT    1:04.19    1  
                  30.25     1:04.19 (33.94)                                        
  7 Dulaney, Raymond A        21 Luther-IA            1:06.12    1:05.70  
                  30.59     1:05.70 (35.11)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cherrier, Kelly N         19 Luther-IA                 NT    2:22.70    9  
                  31.46     1:08.76 (37.30)     1:45.40 (36.64)     2:22.70 (37.30)
  2 Shea, Johannah            18 St. Thomas-MN             NT    2:22.83    4  
                  31.41     1:07.67 (36.26)     1:44.98 (37.31)     2:22.83 (37.85)
  3 Cassens, Haley            19 St. Thomas-MN             NT    2:32.89    3  
                  31.85     1:10.36 (38.51)     1:50.78 (40.42)     2:32.89 (42.11)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staver, Matt A            18 Luther-IA                 NT    2:02.35    9  
                  27.86       59.54 (31.68)     1:30.96 (31.42)     2:02.35 (31.39)
  2 Larson, Max               19 St. Thomas-MN             NT    2:03.66    4  
                  27.36       58.82 (31.46)     1:31.17 (32.35)     2:03.66 (32.49)
  3 Tri, Jason                19 St. Thomas-MN             NT    2:05.26    3  
                  27.31       58.91 (31.60)     1:31.28 (32.37)     2:05.26 (33.98)
  4 Swanson, Gunnar B         21 Luther-IA                 NT    2:07.41    2  
                  28.21     1:00.46 (32.25)     1:33.78 (33.32)     2:07.41 (33.63)
  5 Glynn, Kellen J           22 Luther-IA                 NT    2:11.02    1  
                  29.64     1:03.12 (33.48)     1:37.91 (34.79)     2:11.02 (33.11)
  6 Reetz, Nick A             19 Luther-IA                 NT   x2:25.42  
                  30.12     1:05.38 (35.26)     1:44.73 (39.35)     2:25.42 (40.69)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulson, Emma F           21 St. Thomas-MN             NT      24.24    9  
  2 Anderson, Emily B         22 Luther-IA              26.09      25.82    4  
  3 Peters, Allison K         19 Luther-IA              27.28      26.80    3  
  4 Kleckner-Thiele, Annie    19 St. Thomas-MN             NT      27.26    2  
  5 Stelter, Martha K         19 Luther-IA                 NT      27.33    1  
  6 Vancil, Molly             20 St. Thomas-MN             NT      27.97  
  7 Dooley, Elena M           19 Luther-IA                 NT     x29.72  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sofelt, Mikey             22 St. Thomas-MN             NT      22.31    9  
  2 Hynes, Charles            20 St. Thomas-MN             NT      22.37    4  
  3 Cox, Nick                 21 St. Thomas-MN             NT      22.54    3  
  4 Kohner, Everett J         19 Luther-IA              22.74      22.59    2  
  5 Christopherson, Ian E     20 Luther-IA              22.80      22.93    1  
  6 Corpus, Jimmy M           19 Luther-IA                 NT      23.92  
  7 Barnard, Hunter R         20 Luther-IA                 NT     x24.56  
 -- Gerick, Josh M            20 St. Thomas-MN             NT         DQ  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broadbent, Megan K        20 Luther-IA             256.40     223.40    9  
  2 Mueller, Janelle          20 St. Thomas-MN         217.08     211.95    4  
  3 Pruitt, Kellie L          19 St. Thomas-MN         217.86     204.85    3  
  4 Brothers, Mel              3 St. Thomas-MN         191.15     198.10    2  
  5 Bonin, Elizabeth S        20 Luther-IA             211.80     195.80    1  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Andrew R       20 St. Thomas-MN         301.25     256.00    9  
  2 Ryan, Timethy             23 St. Thomas-MN             NP     106.20    4  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulson, Emma F           21 St. Thomas-MN             NT      53.33    9  
                  25.70       53.33 (27.63)                                        
  2 Smarjesse, Kate           20 St. Thomas-MN             NT      56.57    4  
                  27.29       56.57 (29.28)                                        
  3 Molitor, Tiana M          21 St. Thomas-MN             NT      57.39    3  
                  28.20       57.39 (29.19)                                        
  4 Peters, Allison K         19 Luther-IA              59.69      57.97    2  
                  27.60       57.97 (30.37)                                        
  5 Sharp, Alix J             18 Luther-IA              59.64      58.61    1  
                  27.74       58.61 (30.87)                                        
  6 Lunn, Shannon E           18 Luther-IA            1:01.69    1:03.66  
                  30.30     1:03.66 (33.36)                                        
  7 Hanssen, Paige E          18 Luther-IA            1:05.75   x1:06.16  
                  31.06     1:06.16 (35.10)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hynes, Charles            20 St. Thomas-MN             NT      49.67    9  
                  23.86       49.67 (25.81)                                        
  2 Neilsen, Hunter           19 St. Thomas-MN             NT      49.70    4  
                  23.75       49.70 (25.95)                                        
  3 Kohner, Everett J         19 Luther-IA              50.39      50.29    3  
                  24.19       50.29 (26.10)                                        
  4 Schneeman, Luke C         21 St. Thomas-MN             NT      50.51    2  
                  24.37       50.51 (26.14)                                        
  5 Kao, Trevor R             20 Luther-IA              51.91      51.17    1  
                  24.56       51.17 (26.61)                                        
  6 Christopherson, Ian E     20 Luther-IA              51.73      51.25  
                  24.15       51.25 (27.10)                                        
  7 Cox, Nick                 21 St. Thomas-MN             NT     x51.47  
                  24.95       51.47 (26.52)                                        
  8 Corpus, Jimmy M           19 Luther-IA              57.07     x54.31  
                  25.31       54.31 (29.00)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Kirsten           18 St. Thomas-MN             NT    2:15.47    9  
                  32.10     1:06.57 (34.47)     1:41.92 (35.35)     2:15.47 (33.55)
  2 Dritz, Pilar T            20 Luther-IA                 NT    2:16.96    4  
                  32.72     1:07.19 (34.47)     1:41.92 (34.73)     2:16.96 (35.04)
  3 Melody, Erin              19 St. Thomas-MN             NT    2:20.32    3  
                  33.28     1:08.51 (35.23)     1:44.84 (36.33)     2:20.32 (35.48)
  4 Johnson, Carly            21 St. Thomas-MN             NT    2:20.52    2  
                  33.11     1:08.16 (35.05)     1:44.15 (35.99)     2:20.52 (36.37)
  5 Wallock, Sofie            20 Luther-IA                 NT    2:23.02    1  
                  33.76     1:10.02 (36.26)     1:47.11 (37.09)     2:23.02 (35.91)
  6 Dooley, Elena M           19 Luther-IA                 NT    2:29.69  
                  34.99     1:13.61 (38.62)     1:52.40 (38.79)     2:29.69 (37.29)
  7 Kleckner-Thiele, Annie    19 St. Thomas-MN             NT   x2:31.10  
                  35.18     1:13.77 (38.59)     1:52.01 (38.24)     2:31.10 (39.09)
  8 Harvey, Ellen J           18 Luther-IA                 NT   x2:31.77  
                  37.09     1:15.37 (38.28)     1:54.32 (38.95)     2:31.77 (37.45)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Zach O            19 Luther-IA                 NT    2:01.53    9  
                  28.54       58.73 (30.19)     1:30.22 (31.49)     2:01.53 (31.31)
  2 Negaard, Tom              19 St. Thomas-MN             NT    2:04.57    4  
                  29.26     1:00.44 (31.18)     1:32.33 (31.89)     2:04.57 (32.24)
  3 Kearney, Matthew T        20 St. Thomas-MN             NT    2:06.07    3  
                  29.22     1:00.82 (31.60)     1:33.48 (32.66)     2:06.07 (32.59)
  4 Tri, Jason                19 St. Thomas-MN             NT    2:07.40    2  
                  29.54     1:01.73 (32.19)     1:34.96 (33.23)     2:07.40 (32.44)
  5 Noble, Jacob M            19 Luther-IA                 NT    2:11.75    1  
                  30.78     1:04.19 (33.41)     1:38.23 (34.04)     2:11.75 (33.52)
  6 Glynn, Kellen J           22 Luther-IA                 NT    2:17.00  
                  31.07     1:05.70 (34.63)     1:41.91 (36.21)     2:17.00 (35.09)
  7 Barnard, Hunter R         20 Luther-IA                 NT   x2:26.81  
                  33.43     1:09.85 (36.42)     1:48.45 (38.60)     2:26.81 (38.36)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falconer, Elizabeth E     22 St. Thomas-MN             NT    2:37.01    9  
                  34.74     1:14.48 (39.74)     1:55.57 (41.09)     2:37.01 (41.44)
  2 Washenberger, Kate M      21 St. Thomas-MN             NT    2:38.97    4  
                  37.84     1:18.39 (40.55)     1:58.90 (40.51)     2:38.97 (40.07)
  3 Voss, Deidree             18 St. Thomas-MN             NT    2:40.37    3  
                  37.72     1:18.34 (40.62)     1:59.65 (41.31)     2:40.37 (40.72)
  4 Rose, Melissa             19 St. Thomas-MN             NT   x2:41.20  
                  36.44     1:17.53 (41.09)     1:59.62 (42.09)     2:41.20 (41.58)
  5 Finger, Michelle T        19 Luther-IA                 NT    2:47.08    2  
                  37.40     1:19.76 (42.36)     2:03.17 (43.41)     2:47.08 (43.91)
  6 Stelter, Martha K         19 Luther-IA                 NT    2:56.45    1  
                  39.98     1:24.97 (44.99)     2:10.82 (45.85)     2:56.45 (45.63)
  7 Blair, Gabrielle I        19 Luther-IA                 NT    2:56.93  
                  39.96     1:24.39 (44.43)     2:10.62 (46.23)     2:56.93 (46.31)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robb, Alexander J         21 St. Thomas-MN             NT    2:18.01    9  
                  31.27     1:07.71 (36.44)     1:43.65 (35.94)     2:18.01 (34.36)
  2 Glass, Colin              18 St. Thomas-MN             NT    2:19.45    4  
                  31.68     1:07.90 (36.22)     1:44.70 (36.80)     2:19.45 (34.75)
  3 Schuld, Eric              21 St. Thomas-MN             NT    2:19.54    3  
                  32.71     1:09.09 (36.38)     1:45.38 (36.29)     2:19.54 (34.16)
  4 Yuan, Justin              21 Luther-IA                 NT    2:22.20    2  
                  32.54     1:09.54 (37.00)     1:46.71 (37.17)     2:22.20 (35.49)
  5 Matthews, Walker          21 St. Thomas-MN             NT   x2:23.90  
                  31.95     1:08.44 (36.49)     1:45.44 (37.00)     2:23.90 (38.46)
  6 Dulaney, Raymond A        21 Luther-IA                 NT    2:27.45    1  
                  33.61     1:11.11 (37.50)     1:49.13 (38.02)     2:27.45 (38.32)
  7 Miller, Carson A          20 Luther-IA                 NT    2:29.01  
                  32.81     1:11.45 (38.64)     1:50.60 (39.15)     2:29.01 (38.41)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Alex              19 St. Thomas-MN             NT    5:22.95    9  
                  29.72     1:01.54 (31.82)     1:34.45 (32.91)     2:07.61 (33.16)
        2:40.13 (32.52)     3:12.43 (32.30)     3:44.63 (32.20)     4:17.09 (32.46)
        4:50.11 (33.02)     5:22.95 (32.84)                                        
  2 Herrli, Nicole M          21 St. Thomas-MN             NT    5:29.57    4  
                  31.02     1:05.01 (33.99)     1:39.24 (34.23)     2:12.54 (33.30)
        2:45.67 (33.13)     3:18.66 (32.99)     3:51.82 (33.16)     4:24.87 (33.05)
        4:57.93 (33.06)     5:29.57 (31.64)                                        
  3 Vancil, Molly             20 St. Thomas-MN             NT    5:32.80    3  
                  30.62     1:03.21 (32.59)     1:36.42 (33.21)     2:10.34 (33.92)
        2:44.10 (33.76)     3:17.87 (33.77)     3:51.99 (34.12)     4:26.12 (34.13)
        4:59.92 (33.80)     5:32.80 (32.88)                                        
  4 Schroeder, Mira           19 St. Thomas-MN             NT   x5:32.92  
                  30.20     1:02.90 (32.70)     1:36.55 (33.65)     2:10.44 (33.89)
        2:44.16 (33.72)     3:18.15 (33.99)     3:52.14 (33.99)     4:26.02 (33.88)
        5:00.01 (33.99)     5:32.92 (32.91)                                        
  5 Cherrier, Kelly N         19 Luther-IA            5:44.66    5:41.43    2  
                  30.55     1:04.21 (33.66)     1:38.37 (34.16)     2:12.66 (34.29)
        2:47.06 (34.40)     3:21.66 (34.60)     3:56.89 (35.23)     4:32.31 (35.42)
        5:07.47 (35.16)     5:41.43 (33.96)                                        
  6 Kraft, Samantha J         20 Luther-IA            5:37.45    5:49.32    1  
                  30.19     1:03.01 (32.82)     1:37.42 (34.41)     2:11.85 (34.43)
        2:46.85 (35.00)     3:23.14 (36.29)     4:00.54 (37.40)     4:35.72 (35.18)
        5:12.72 (37.00)     5:49.32 (36.60)                                        
  7 Hughes, Jacquelyn E       21 Luther-IA                 NT    5:59.47  
                  30.86     1:05.00 (34.14)     1:40.32 (35.32)     2:15.96 (35.64)
        2:52.46 (36.50)     3:29.88 (37.42)     4:07.57 (37.69)     4:45.15 (37.58)
        5:22.55 (37.40)     5:59.47 (36.92)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melton, Warren T          20 St. Thomas-MN             NT    4:57.15    9  
                  26.60       55.85 (29.25)     1:26.08 (30.23)     1:56.17 (30.09)
        2:26.27 (30.10)     2:56.15 (29.88)     3:26.78 (30.63)     3:57.22 (30.44)
        4:27.78 (30.56)     4:57.15 (29.37)                                        
  2 Biwer, Bailey J           20 St. Thomas-MN             NT    4:59.03    4  
                  27.56       57.13 (29.57)     1:27.06 (29.93)     1:56.81 (29.75)
        2:27.05 (30.24)     2:58.12 (31.07)     3:29.42 (31.30)     4:00.10 (30.68)
        4:31.37 (31.27)     4:59.03 (27.66)                                        
  3 Smith, Peder              19 Luther-IA                 NT    5:09.98    3  
                  27.47       57.13 (29.66)     1:27.99 (30.86)     1:59.75 (31.76)
        2:30.92 (31.17)     3:02.15 (31.23)     3:34.30 (32.15)     4:06.31 (32.01)
        4:38.76 (32.45)     5:09.98 (31.22)                                        
  4 Gerick, Josh M            20 St. Thomas-MN             NT    5:17.56    2  
                  28.62       59.83 (31.21)     1:31.89 (32.06)     2:04.08 (32.19)
        2:36.36 (32.28)     3:08.75 (32.39)     3:40.83 (32.08)     4:13.22 (32.39)
        4:46.25 (33.03)     5:17.56 (31.31)                                        
  5 Swanson, Gunnar B         21 Luther-IA                 NT    5:22.24    1  
                  29.32     1:02.39 (33.07)     1:35.21 (32.82)     2:08.35 (33.14)
        2:41.71 (33.36)     3:15.18 (33.47)     3:48.20 (33.02)     4:20.96 (32.76)
        4:53.06 (32.10)     5:22.24 (29.18)                                        
  6 Rooney, Maxwell S         22 Luther-IA                 NT    5:25.23  
                  28.66       59.83 (31.17)     1:32.11 (32.28)     2:05.04 (32.93)
        2:38.02 (32.98)     3:11.75 (33.73)     3:45.60 (33.85)     4:19.40 (33.80)
        4:52.94 (33.54)     5:25.23 (32.29)                                        
  7 Reetz, Nick A             19 Luther-IA            5:40.87   x5:39.74  
                  30.05     1:03.47 (33.42)     1:38.37 (34.90)     2:13.56 (35.19)
        2:48.57 (35.01)     3:22.85 (34.28)     3:57.60 (34.75)     4:32.67 (35.07)
        5:07.61 (34.94)     5:39.74 (32.13)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strauss, Katelyn          19 St. Thomas-MN             NT      59.56    9  
                  28.38       59.56 (31.18)                                        
  2 Cassens, Haley            19 St. Thomas-MN             NT    1:03.79    4  
                  29.38     1:03.79 (34.41)                                        
  3 Shea, Johannah            18 St. Thomas-MN             NT    1:04.50    3  
                  30.02     1:04.50 (34.48)                                        
  4 Anderson, Emily B         22 Luther-IA            1:04.19    1:04.66    2  
                  30.17     1:04.66 (34.49)                                        
  5 Pawlenty, Paige           19 St. Thomas-MN             NT   x1:05.25  
                  29.58     1:05.25 (35.67)                                        
  6 Dritz, Pilar T            20 Luther-IA                 NT    1:09.29    1  
                  31.94     1:09.29 (37.35)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Omar, Omar                18 St. Thomas-MN             NT      53.36    9  
                  25.16       53.36 (28.20)                                        
  2 Anderson, Brady G         21 St. Thomas-MN             NT      54.45    4  
                  25.32       54.45 (29.13)                                        
  3 Sofelt, Mikey             22 St. Thomas-MN             NT      54.53    3  
                  25.73       54.53 (28.80)                                        
  4 Staver, Matt A            18 Luther-IA              56.88      56.49    2  
                  26.05       56.49 (30.44)                                        
  5 Garin, Patrick M          18 Luther-IA              59.79    1:00.15    1  
                  27.94     1:00.15 (32.21)                                        
  6 Snell, Reid A             19 Luther-IA                 NT    1:00.31  
                  27.87     1:00.31 (32.44)                                        
  7 Fitzloff, Jonathan C      21 Luther-IA                 NT   x1:03.76  
                  28.79     1:03.76 (34.97)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broadbent, Megan K        20 Luther-IA             248.10     227.90    9  
  2 Mueller, Janelle          20 St. Thomas-MN         177.20     213.55    4  
  3 Bonin, Elizabeth S        20 Luther-IA             221.75     199.55    3  
  4 Pruitt, Kellie L          19 St. Thomas-MN         212.65     194.25    2  
  5 Brothers, Mel              3 St. Thomas-MN         204.95     188.70    1  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Andrew R       20 St. Thomas-MN         318.20     284.05    9  
  2 Reid, Kyle                25 St. Thomas-MN             NP     194.95    4  
  3 Ryan, Timethy             23 St. Thomas-MN             NP      90.50    3  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Emily B         22 Luther-IA                 NT    2:22.78    9  
                  30.46     1:08.22 (37.76)     1:50.91 (42.69)     2:22.78 (31.87)
  2 Washenberger, Kate M      21 St. Thomas-MN             NT    2:22.89    4  
                  31.89     1:08.76 (36.87)     1:50.00 (41.24)     2:22.89 (32.89)
  3 Johnson, Carly            21 St. Thomas-MN             NT    2:23.70    3  
                  31.28     1:08.16 (36.88)     1:49.33 (41.17)     2:23.70 (34.37)
  4 Sharp, Alix J             18 Luther-IA            2:23.30    2:25.22    2  
                  31.42     1:09.62 (38.20)     1:52.65 (43.03)     2:25.22 (32.57)
  5 Voss, Deidree             18 St. Thomas-MN             NT    2:31.88    1  
                  33.59     1:14.18 (40.59)     1:58.58 (44.40)     2:31.88 (33.30)
  6 Blair, Gabrielle I        19 Luther-IA                 NT    2:56.01  
                  41.67     1:29.95 (48.28)     2:15.02 (45.07)     2:56.01 (40.99)
 -- Rose, Melissa             19 St. Thomas-MN             NT         DQ  
                  34.30     1:15.52 (41.22)     1:58.06 (42.54)          DQ (33.94)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Max               19 St. Thomas-MN             NT    2:03.45    9  
                  26.39       57.73 (31.34)     1:34.32 (36.59)     2:03.45 (29.13)
  2 Herrli, Joe               19 St. Thomas-MN             NT    2:04.00    4  
                  26.72       58.14 (31.42)     1:35.11 (36.97)     2:04.00 (28.89)
  3 Snell, Reid A             19 Luther-IA                 NT    2:06.81    3  
                  28.66     1:00.82 (32.16)     1:37.60 (36.78)     2:06.81 (29.21)
  4 Matthews, Walker          21 St. Thomas-MN             NT    2:09.76    1.5
                  28.57     1:02.84 (34.27)     1:38.93 (36.09)     2:09.76 (30.83)
  4 Yuan, Justin              21 Luther-IA            2:10.22    2:09.76    1.5
                  27.32     1:02.29 (34.97)     1:39.33 (37.04)     2:09.76 (30.43)
  6 Noble, Jacob M            19 Luther-IA                 NT    2:11.55  
                  27.79     1:02.59 (34.80)     1:41.56 (38.97)     2:11.55 (29.99)
  7 Glass, Colin              18 St. Thomas-MN             NT   x2:11.72  
                  27.66     1:05.68 (38.02)     1:41.82 (36.14)     2:11.72 (29.90)
  8 Miller, Carson A          20 Luther-IA            2:13.31   x2:14.67  
                  28.35     1:02.79 (34.44)     1:42.19 (39.40)     2:14.67 (32.48)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                       NT    1:39.72   11  
     1) Howard, Alex 19                 2) Paulson, Emma F 21             
     3) Smarjesse, Kate 20              4) Strauss, Katelyn 19            
                  25.68       49.65 (23.97)     1:15.03 (25.38)     1:39.72 (24.69)
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:44.52    4  
     1) Cassens, Haley 19               2) Herrli, Nicole M 21            
     3) Molitor, Tiana M 21             4) Schroeder, Mira 19             
                  26.27       52.43 (26.16)     1:18.19 (25.76)     1:44.52 (26.33)
  3 Luther College-IA  'A'                            1:47.75    1:47.09    2  
     1) Peters, Allison K 19            2) Kraft, Samantha J 20           
     3) Harvey, Ellen J 18              4) Stelter, Martha K 19           
                  26.73       53.24 (26.51)     1:20.34 (27.10)     1:47.09 (26.75)
  4 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x1:48.56  
     1) Kleckner-Thiele, Annie 19       2) Pawlenty, Paige 19             
     3) Vancil, Maggie 18               4) Shea, Johannah 18              
                  26.98       53.48 (26.50)     1:20.80 (27.32)     1:48.56 (27.76)
  5 Luther College-IA  'B'                                 NT    1:53.93  
     1) Wallock, Sofie 20               2) Hanssen, Paige E 18            
     3) Finger, Michelle T 19           4) Hughes, Jacquelyn E 21         
                  27.12       56.72 (29.60)     1:25.47 (28.75)     1:53.93 (28.46)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                       NT    1:28.59   11  
     1) Biwer, Bailey J 20              2) Cox, Nick 21                   
     3) Hynes, Charles 20               4) Schneeman, Luke C 21           
                  22.18       44.71 (22.53)     1:06.67 (21.96)     1:28.59 (21.92)
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                       NT    1:28.63    4  
     1) Negaard, Tom 19                 2) Wiesen, Zach 19                
     3) Sofelt, Mikey 22                4) Anderson, Brady G 21           
                  22.64       44.49 (21.85)     1:06.19 (21.70)     1:28.63 (22.44)
  3 University of St. Thomas-MN  'C'                       NT   x1:32.44  
     1) Neilsen, Hunter 19              2) Herrli, Joe 19                 
     3) Gerick, Josh M 20               4) Omar, Omar 18                  
                  22.45       44.69 (22.24)     1:08.83 (24.14)     1:32.44 (23.61)
  4 Luther College-IA  'A'                            1:31.95    1:33.41    2  
     1) Christopherson, Ian E 20        2) Snell, Reid A 19               
     3) Kao, Trevor R 20                4) Swanson, Gunnar B 21           
                  22.97       47.24 (24.27)     1:10.16 (22.92)     1:33.41 (23.25)
  5 Luther College-IA  'B'                                 NT    1:34.88  
     1) Noble, Jacob M 19               2) Garin, Patrick M 18            
     3) Martin, Zach O 19               4) Rooney, Maxwell S 22           
                  24.64       49.05 (24.41)     1:11.90 (22.85)     1:34.88 (22.98)
  6 Luther College-IA  'C'                                 NT   x1:38.23  
     1) Smith, Peder 19                 2) Reetz, Nick A 19               
     3) Fitzloff, Jonathan C 21         4) Corpus, Jimmy M 19             
                  24.46       49.58 (25.12)     1:14.28 (24.70)     1:38.23 (23.95)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. University of St. Thomas            213   2. Luther College                       84
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. University of St. Thomas          222.5   2. Luther College                     68.5