Licensed to University of Northern Iowa
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/21/2014 06:57 PM
                           UNI Dome Open - 2/21/2014                           
                                   2/21/2014                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Nichols, Jessica             Iowa State U            7.79       7.86q  4 
  2 Knodle, Paige                Northern Iow            7.85       8.03q  3 
  3 MacNeill, Christine          Northern Iow            7.90       8.04q  1 
  4 Beeler, Maddie               Northern Iow            8.00       8.06q  1 
  5 Holub, Courtney              Northern Iow                       8.20q  4 
  6 Beyer, Shelby                Northern Iow            8.23       8.36q  3 
  7 Samuelson, Darian            Northern Iow            8.20       8.38q  2 
  8 Tapp, Addi                   Luther                  8.86       8.71q  2 
  9 Eckhert, Sarah               Luther                  8.85       8.75   3 
 10 Monson, Kaia                 Luther                  8.94       8.77   1 
 11 Murphy, Gabrielle            Luther                  8.83       8.78   4 
 12 LeFebvre, Dia                Luther                  8.90       8.81   1 
 13 Petersen, Lydia              Luther                  9.04       8.90   3 
 14 Heiser, Elise                Luther                  9.10       8.94   4 
 15 Schloesser, Sara             Luther                  9.14       9.11   4 
 16 Joseph, Julia                Luther                  9.31       9.17   3 
 17 DeMuth, Courtnee             Luther                  9.50       9.30   2 
 18 Adkins, Rachel               Luther                  9.70       9.65   1 
 19 Sandeno, Victoria            Luther                 10.82      11.14   3 
 
Women 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nichols, Jessica             Iowa State U            7.86       7.81   10   
  2 Knodle, Paige                Northern Iow            8.03       7.89    8   
  3 MacNeill, Christine          Northern Iow            8.04       7.96    6   
  4 Beeler, Maddie               Northern Iow            8.06       8.06    5   
  5 Samuelson, Darian            Northern Iow            8.38       8.18    4   
  6 Holub, Courtney              Northern Iow            8.20       8.21    3   
  7 Beyer, Shelby                Northern Iow            8.36       8.32    2   
  8 Tapp, Addi                   Luther                  8.71       8.67    1   
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Beeler, Maddie               Northern Iow           25.90      25.49   6  10   
  2 Nichols, Jessica             Iowa State U           25.14      25.99   6   8   
  3 Samuelson, Darian            Northern Iow           26.00      26.31   5   6   
  4 Roberts, Emily               Northern Iow                      27.00   5   5   
  5 Holub, Courtney              Northern Iow           27.00      27.02   5   4   
  6 Whitaker, Daianera           Northern Iow           26.99      27.33   5   3   
  7 Lampe, Anna                  Luther                 27.60      27.39   5   2   
  8 Broghammer, Rachel           Northern Iow           27.98      27.85   4   1   
  9 Beyer, Shelby                Northern Iow           27.50      28.06   5 
 10 Hensley, Nicole              Northern Iow           28.00      28.47   3 
 11 Canoy, Randi-Kate            Luther                 28.80      28.48   3 
 12 Broderick, Leah              Luther                 28.50      28.76   4 
 13 Matthiesen, Sarah            Luther                 28.50      28.80   4 
 14 Eckhert, Sarah               Luther                 28.71      28.81   4 
 15 Dudek, Jordyn                Luther                 28.80      29.08   4 
 16 Burke, Anna                  Luther                 28.80      29.54   3 
 17 LeFebvre, Dia                Luther                 29.55      29.66   3 
 18 Kaiser, Chloe                Iowa State R           27.00      29.90   6 
 19 Tapp, Addi                   Luther                 29.20      29.99   3 
 20 Robinson, Jesse              Luther                 30.44      30.15   6 
 21 Ingvalson, Kayla             Luther                 29.80      30.16   6 
 22 Heiser, Elise                Luther                 31.20      30.57   2 
 23 Barkley, Makeda              Luther                 30.99      30.71   2 
 24 Pierce, Bre                  Luther                 31.13      30.77   2 
 25 Dudek, Kileigh               Luther                 31.04      30.98   2 
 26 Guimond, Kathleen            Luther                 31.91      31.12   1 
 27 Joseph, Julia                Luther                 31.25      31.23   2 
 28 Ea, Sarah                    Luther                 31.50      31.32   1 
 29 Ea, Samantha                 Luther                 31.70      31.53   1 
 30 Guimond, Kelly               Luther                 31.66      31.62   1 
 31 Edgar, Jessica               Luther                 32.00      31.75   1 
 32 Sandeno, Victoria            Luther                 37.60      38.76   1 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Jones, Alisha                Northern Iow           55.90      57.56   2  10   
  2 Williams, Britney            Iowa State U           57.77      58.81   2   8   
  3 Toennies, Emily              Iowa State U           58.55      59.30   2   6   
  4 Salzbrenner, Holly           Northern Iow           59.00    1:00.34   1   5   
  5 Roberts, Jennifer            Northern Iow         1:01.00    1:01.00   1   4   
  6 Holkesvik, Marea             Luther               1:01.90    1:01.67   2   3   
  7 Broghammer, Rachel           Northern Iow         1:03.00    1:02.74   1   2   
  8 Dudek, Jordyn                Luther               1:05.70    1:05.02   1   1   
 
Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mosbach, Liz                 Mount Mercy          1:39.12    1:37.61   10   
  2 Kite, Lindsey                unattached           1:39.00    1:39.94    8   
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McCarthy, Emily              unattached           2:10.00    2:14.71   3  10   
  2 Correy, Brette               Northern Iow         2:14.00    2:14.97   3   8   
  3 Connelly, Theresa            Northern Iow         2:14.00    2:15.36   3   6   
  4 Clock, Amber                 Northern Iow         2:12.00    2:15.46   3   4.50
  4 Lowry, Maryn                 Iowa State U         2:14.00    2:15.46   3   4.50
  6 Riley, Colleen               Iowa State U         2:12.00    2:17.68   3   3   
  7 Their, Austyn                Clarke               2:19.00    2:18.30   3   2   
  8 Pierson, Maggie              Luther               2:24.00    2:27.64   2   1   
  9 Uphoff, Kayla                Luther               2:24.00    2:27.68   2 
 10 Naber, Kayla                 Luther               2:28.00    2:32.69   2 
 11 Hovey, Devon                 Luther               2:30.00    2:34.71   2 
 12 MacDonald, Rhianna           Luther               2:35.00    2:35.34   2 
 13 Konrad, Krista               Luther               2:35.00    2:35.76   2 
 14 Palkit, Nawang               Luther               2:39.00    2:51.61   1 
 14 Arbisi, Anna                 Luther               3:00.00    2:51.61   1 
 16 Velander, Emilee             Luther               3:00.00    2:59.94   1 
 17 Lederhaas, Reilly            Luther               2:55.00    3:00.74   1 
 
Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scott, Allison               Mount Mercy          3:06.43    3:05.23   10   
  2 Powers, Nicole               Luther               3:13.00    3:10.95    8   
  3 Jamison, Riley               Luther               3:39.00    3:34.06    6   
  4 Kraus, Tessa                 Luther               3:30.00    3:41.17    5   
 
Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Serres, Tricia               Luther               4:55.00    4:52.93   10   
  2 Engelhardt, Heidi            Iowa State U         5:05.00    5:02.56    8   
  3 Kirchoff, Kelsey             Northern Iow         5:12.00    5:15.10    6   
  4 Carr, Mallory                Luther               5:32.00    5:29.11    5   
  5 Maloney, Kara                Luther               5:35.00    5:34.44    4   
  6 Nolan, Kendra                Northern Iow         5:35.00    5:36.24    3   
  7 Howes, Stacey                Northern Iow         5:35.00    5:38.45    2   
  8 Mordini, Lauren              Luther               5:32.00    5:38.95    1   
  9 Gettys, Alex                 Northern Iow         5:45.00    5:41.96  
 10 Krull, Stacey                Northern Iow         5:35.00    5:42.58  
 11 Felt, Nora                   Luther               5:45.00    5:56.69  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cole, Jayne                  Luther              10:45.00   10:36.07   10   
  2 Henson, Kristen              Iowa State U        10:15.00   10:39.45    8   
  3 Stevens, Haley               Northern Iow        10:45.00   10:54.99    6   
  4 Reedy, Erin                  Northern Iow        10:55.00   11:22.25    4   
  5 Ellefsen, Erin               Luther              11:39.44   11:33.70    3   
  6 Hansen, Hailey               Luther              11:37.37   11:41.66  
  7 Debroux, Brooke              Luther              11:43.87   11:43.66    2   
  8 Koontz, Shelby               Luther              12:36.48   12:33.00  
  9 Dengler, Jenna               Luther              11:40.00   12:34.00    5   
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 MacNeill, Christine          Northern Iow            8.72       8.72q  1 
  2 Peth, Rachel                 Northern Iow                       8.94q  2 
  3 Gorsuch, Tessa               Northern Iow            8.80       8.99q  1 
  4 Storm, Kaci                  Iowa State U            9.05       9.13q  2 
  5 Bushkofsky, Krista           Clarke                  9.45       9.43q  1 
  6 Nichols, Myra                Clarke                  9.73       9.74q  1 
  7 Burke, Anna                  Luther                 10.06      10.08q  2 
  8 Monson, Kaia                 Luther                 10.23      10.15q  2 
  9 Broderick, Leah              Luther                 10.37      10.27   1 
 10 Lampe, Anna                  Luther                 10.38      10.34   1 
 11 Robinson, Jesse              Luther                 10.54      10.43   2 
 12 DeMuth, Courtnee             Luther                 11.14      11.08   2 
 13 Schloesser, Sara             Luther                 11.20      11.31   1 
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 MacNeill, Christine          Northern Iow            8.72       8.66   10   
  2 Peth, Rachel                 Northern Iow            8.94       8.90    8   
  3 Gorsuch, Tessa               Northern Iow            8.99       9.01    6   
  4 Storm, Kaci                  Iowa State U            9.13       9.16    5   
  5 Bushkofsky, Krista           Clarke                  9.43       9.41    4   
  6 Nichols, Myra                Clarke                  9.74       9.65    3   
  7 Burke, Anna                  Luther                 10.08      10.11    2   
  8 Monson, Kaia                 Luther                 10.15      10.25    1   
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Northern Iowa  'A'                                4:02.00    4:02.54   2  10   
  2 Clarke  'A'                                       4:03.00    4:03.63   2   8   
  3 Northern Iowa  'B'                                4:10.00    4:06.96   2   6   
  4 Luther  'A'                                       4:11.00    4:12.14   2   5   
  5 Luther  'B'                                       4:18.00    4:30.82   2   4   
  6 Luther  'D'                                       4:27.00    4:30.88   1   3   
  7 Luther  'C'                                       4:24.00    4:34.62   1   2   
  8 Luther  'F'                                       4:32.00    4:44.39   1   1   
  9 Luther  'E'                                       4:29.00    4:48.30   1 
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Endelman, Emily              Northern Iow           1.65m     J1.58m   10   
  1 Broderick, Leah              Luther                 1.57m     J1.58m    4   
  1 Peth, Rachel                 Northern Iow           1.63m     J1.58m    8   
  1 Woelber, Bree                Iowa State U           1.69m     J1.58m    6   
  5 Knodle, Paige                Northern Iow           1.63m     J1.53m    2   
  5 Rath, Chaley                 Northern Iow           1.70m     J1.53m    3   
  5 Burke, Anna                  Luther                 1.52m     J1.53m    1   
  8 Sharp, Kassidy               Northern Iow           1.65m      1.48m    1   
  9 Adkins, Rachel               Luther                 1.42m      1.38m  
  9 Lampe, Anna                  Luther                 1.37m      1.38m  
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Torresani, Libby             Northern Iow           4.02m      3.95m   10   
  2 Roche, Jennifer              Northern Iow           3.70m      3.65m    8   
  3 Corkum, Taylor               Northern Iow           3.70m      3.50m    6   
  4 Lawrence, Jordan             Luther                 2.65m      2.60m    5   
 -- Bernatz, Hannah              Luther                               NH  
 -- Markovich, Kaia              Luther                               NH  
 
Women Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Knodle, Paige                Northern Iow           5.85m      5.58m    9   
  1 Rice, Tatiana                Northern Iow           5.50m      5.58m    9   
  3 Peth, Rachel                 Northern Iow           5.60m      5.34m    6   
  4 Sanborn, Nicole              Mount Mercy            5.30m      5.23m    5   
  5 Broderick, Leah              Luther                 4.76m      5.12m    4   
  6 Lampe, Anna                  Luther                 4.70m      4.89m    3   
  7 Murphy, Gabrielle            Luther                 4.70m      4.87m    2   
  8 Tapp, Addi                   Luther                 4.55m      4.80m    1   
  9 Burke, Anna                  Luther                 4.63m      4.69m  
 10 Petersen, Lydia              Luther                 4.22m      4.32m  
 11 Barkley, Makeda              Luther                 3.66m      3.85m  
 
Women Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rice, Tatiana                Northern Iow          11.50m     11.43m   10   
  2 Murphy, Gabrielle            Luther                10.00m     10.08m    8   
  3 Heiser, Elise                Luther                 9.84m      9.98m    6   
  4 Sharp, Kassidy               Northern Iow                      9.80m    5   
  5 Adkins, Rachel               Luther                 9.21m      9.16m    4   
  6 Petersen, Lydia              Luther                            8.84m    3   
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          17.28m     14.38m   10   
  2 Rabon, Sydney                Northern Iow          14.14m     13.13m    8   
  3 Schmidt, Chloe               Northern Iow          12.21m     12.00m    6   
  4 Broderick, Leah              Luther                10.62m     11.37m    5   
  5 Hoyme, Jackie                Luther                10.93m     11.07m    4   
  6 Dunn, Amanda                 Luther                10.10m     10.30m    3   
  7 Harstad, Jillian             Luther                10.61m     10.14m    2   
  8 Knodle, Paige                Northern Iow          10.30m      9.70m    1   
  9 Morrill, Jessica             Luther                 8.49m      8.89m  
 
Women Weight Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rabon, Sydney                Northern Iow          18.50m     17.77m   10   
  2 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          17.30m     17.60m    8   
  3 Demmer, Brittany             Clarke                16.11m     16.60m    6   
  4 Sanborn, Kayla               Iowa State U          16.59m     16.57m    5   
  5 Holtermann, Anna             Iowa State U          15.22m     15.61m    4   
  6 Schmidt, Chloe               Northern Iow          15.49m     15.47m    3   
  7 Hanson, Kayla                Mount Mercy           16.09m     15.16m    2   
  8 Henniges, MaKaya             unattached            13.00m     14.08m    1   
  9 Pate, Sarah                  unattached                       13.86m  
 10 Dunn, Amanda                 Luther                13.44m     13.66m  
 11 Hoyme, Jackie                Luther                12.51m     12.64m  
 12 Harstad, Jillian             Luther                10.12m     11.14m  
 13 Morrill, Jessica             Luther                 8.69m      7.79m  
 -- Jones, Tydel                 unattached            14.50m       FOUL  
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kramer, Derek                unattached              6.91       6.87q  3 
  2 Ingram, Jared                Iowa State U            7.01       6.99q  1 
  3 Tamba, Ivan                  Iowa State U            7.02       7.02q  2 
  4 Brown, Cam                   Northern Iow            6.93       7.07q  3 
  5 Jones, Phillip               Cook Eat Coo            6.98       7.08q  1 
  6 Norman, Brandon              Northern Iow            7.02       7.10q  2 
  7 Stephens, Derek              Derek Stephe            7.18       7.21q  3 
  8 Jungbauer, Henry             Luther                  7.37       7.31q  3 
  9 Hocker, Cole                 Luther                  7.40       7.35   2 
 10 Nelson, Cooper               Luther                  7.43       7.46   1 
 11 Krumm, Peter                 Luther                  7.52       7.49   1 
 12 Etter, Dan                   Luther                  7.66       7.61   3 
 13 Freund, Caleb                Luther                  7.64       7.62   2 
 14 Hove, Kyle                   Luther                  7.70       7.78   3 
 15 Mueller, Derek               Luther                  7.82       7.80   1 
 16 Shields, Windom              Luther                  7.84       7.83   1 
 17 Miller, Jacob                Luther                  8.01       7.94   3 
 18 Busch, Aaron                 Luther                  8.01       7.94   3 
 19 Queoff, Erik                 Luther                  7.82       7.94   2 
 20 Pierce, Ryan                 Luther                  8.25       8.26   2 
 21 Dischinger, Tony             Luther                  8.45       8.61   1 
 
Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kramer, Derek                unattached              6.87       6.83   10   
  2 Tamba, Ivan                  Iowa State U            7.02       6.94    8   
  3 Jones, Phillip               Cook Eat Coo            7.08       6.97    6   
  4 Ingram, Jared                Iowa State U            6.99       6.98    5   
  5 Norman, Brandon              Northern Iow            7.10       7.13    4   
  6 Brown, Cam                   Northern Iow            7.07       7.16    3   
  7 Stephens, Derek              Derek Stephe            7.21       7.28    2   
  8 Jungbauer, Henry             Luther                  7.31       7.29    1   
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Carnes, Brandon              Northern Iow           21.87      22.05   6  10   
  2 Tamba, Ivan                  Iowa State U           22.23      22.42   5   8   
  3 Ingram, Jared                Iowa State U           22.40      22.45   6   6   
  4 Newtoff, Ryan                Northern Iow           22.55      22.45   6   5   
  5 Davenport, Jesse             Northern Iow           22.00      22.64   5   4   
  6 Black, Raheem                Northern Iow           22.45      22.78   4   3   
  7 Brown, Cam                   Northern Iow           22.70      23.03   5   2   
  8 Jones, Phillip               Cook Eat Coo           22.90      23.12   6   1   
  9 Norman, Brandon              Northern Iow           22.71      23.14   6 
 10 Jungbauer, Henry             Luther                 23.84      23.51   4 
 11 Stokes Cerkvenik, Sam        Luther                 24.40      23.73   3 
 12 Lindaman, Ben                Northern Iow           23.50      23.84   4 
 13 Krumm, Peter                 Luther                 24.50      23.99   3 
 14 McCarthy, Andrew             Luther                 24.32      24.06   4 
 15 Hocker, Cole                 Luther                 24.53      24.18   3 
 16 Etter, Dan                   Luther                 25.14      25.16   2 
 17 Queoff, Erik                 Luther                 25.80      25.39   1 
 18 Mueller, Derek               Luther                 25.40      25.42   2 
 19 Lillibridge, Peter           Luther                 25.40      25.52   2 
 20 Freund, Caleb                Luther                 24.72      25.53   2 
 21 Busch, Aaron                 Luther                 25.75      25.53   1 
 22 Bestul, William              Luther                 25.91      25.74   1 
 23 Shields, Windom              Luther                 25.80      25.96   1 
 24 Zubay, Jason                 Luther                 25.80      26.56   1 
 25 Pierce, Ryan                 Luther                 28.12      28.08   2 
 26 Dischinger, Tony             Luther                 27.99      28.47   3 
 27 Nelson, Gus                  Luther                 26.50      30.72   1 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Black, Raheem                Northern Iow           49.50      50.97   2  10   
  2 Eischeid, Brody              Northern Iow           50.50      51.30   1   8   
  3 McCalla, Brett               Northern Iow           50.00      51.34   2   6   
  4 Banker, Jason                Northern Iow           50.25      51.70   2   5   
  5 Stokes Cerkvenik, Sam        Luther                 52.04      52.08   2   4   
  6 Ohlrogge, Erik               Luther                 53.20      54.68   2   3   
  7 Dolphin, Chad                Iowa State R           54.50      55.17   1   2   
  8 Gilbertson, Devin            Luther                 53.85      55.47   1   1   
  9 Pierce, Ryan                 Luther                 59.40    1:01.91   1 
 10 Dischinger, Tony             Luther               1:03.25    1:05.02   1 
 
Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anderson, Nick               Clarke               1:22.80    1:30.72   10   
  2 Nelson, Gus                  Luther               1:46.50    1:40.75    8   
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Aune, Jacob                  Iowa State U         1:51.30    1:54.69   3  10   
  2 Jones, Timauntay             Northern Iow         1:52.00    1:55.06   3   8   
  3 Barnes, Brandon              Iowa State U         1:52.34    1:55.08   3   6   
  4 Kibby, Calvin                Northern Iow         1:54.50    1:56.10   3   5   
  5 Black, Colynn                Northern Iow         1:55.00    1:56.18   3   4   
  6 Arndt, Andrew                Northern Iow         1:53.00    1:56.24   3   3   
  7 Parrish, Antoine             unattached           1:57.00    1:59.62   2   2   
  8 Pingel, Wade                 Northern Iow         1:57.50    2:00.35   2   1   
  9 Beard, Parker                Luther               2:02.00    2:03.82   2 
 10 Welch, Andrew                Luther               2:05.00    2:04.28   2 
 11 Ortega, AJ                   Iowa State R         2:05.00    2:07.40   1 
 12 Powers, Bret                 Luther               2:05.00    2:08.14   1 
 13 Herber, Peter                Luther               2:15.00    2:15.22   1 
 14 Lynch, Hunter                Luther               2:18.00    2:20.61   1 
 15 Angeroth Franks, Eric        Luther               2:25.00    2:27.34   1 
 
Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Delago, Christian            unattached           4:09.00    4:20.93   10   
  2 Mittman, Scott               Luther               4:22.00    4:22.88    8   
  3 Buchheit, Zach               Northern Iow         4:20.00    4:24.35    6   
  4 Bauer, Austin                Luther               4:22.00    4:24.81    5   
  5 Wetherell, Bailey            Northern Iow         4:20.00    4:25.43    4   
  6 Nielsen, Terry               Northern Iow         4:20.00    4:26.33    3   
  7 Bunch, Trai                  unattached           4:20.00    4:26.48    2   
  8 Fick, Ben                    Northern Iow         4:25.00    4:27.14    1   
  9 Hellmann, Kurt               Luther               4:28.00    4:33.53  
 10 Donovan, John                Luther               4:32.00    4:36.10  
 11 Brandt, Clare                Luther               4:37.00    4:38.33  
 12 Broadwell, Tyler             Luther               4:33.00    4:39.82  
 13 Schwichtenberg, Trever       Luther               4:33.00    4:41.06  
 14 Rosene, Matt                 Luther               4:40.00    4:42.10  
 15 Sohl, Adam                   Iowa State R         4:35.00    4:42.77  
 16 Ortega, AJ                   Iowa State R         4:46.00    4:43.69  
 17 Weckwerth, Aaron             Luther               4:37.00    4:44.64  
 18 Marquez, Cesar               The Dogg Pou         4:38.00    4:49.38  
 19 McDonough, Mitch             Iowa State R         4:40.00    5:00.00  
 20 Scott, Greg                  Luther               4:44.00    5:06.00  
 21 Johnson, Nils                Luther                          5:06.50  
 22 Overlie, Todd                Iowa State R         5:00.00    5:08.00  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fick, Ben                    Northern Iow         8:52.00    9:06.76   10   
  2 Tegels, Austin               unattached           9:15.00    9:18.19    8   
  3 Simelane, Sip                Luther               9:30.00    9:25.95    6   
  4 Velzke, Justin               Luther               9:30.00    9:28.86    5   
  5 Johnson, Andrew              Luther               9:30.00    9:32.92    4   
  6 Semmen, Tim                  Luther               9:20.00    9:37.78    3   
  7 Westby, John                 Luther               9:40.00    9:57.89    2   
  8 Abeling, Logan               Iowa State R        10:00.00   10:01.96    1   
  9 Gausmann, Matthew            Luther              10:05.00   10:01.98  
 10 Houle, Travis                Luther              10:30.00   10:11.43  
 11 Thompson, Soren              Luther                         10:13.38  
 12 O'Leary, Shane               Luther              10:30.00   10:30.49  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Barth, Sebastian             Northern Iow            7.95       8.02q  2 
  2 Rus, Jon                     Northern Iow            8.26       8.23q  1 
  3 Newtoff, Ryan                Northern Iow            8.18       8.36q  2 
  4 Ernst, Tyler                 Clarke                  8.42       8.39q  2 
  5 Singleton, Demetriyone       Clarke                  8.31       8.46q  2 
  6 Clarke, Joel                 Luther                  8.36       8.55q  1 
  7 Lindaman, Ben                Northern Iow            8.53       8.61q  2 
  8 Lillibridge, Peter           Luther                 10.59       9.66q  1 
  9 Bestul, William              Luther                  9.48      10.37   1 
 
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Barth, Sebastian             Northern Iow            8.02       8.05   10   
  2 Newtoff, Ryan                Northern Iow            8.36       8.20    8   
  3 Rus, Jon                     Northern Iow            8.23       8.21    6   
  4 Clarke, Joel                 Luther                  8.55       8.40    5   
  5 Ernst, Tyler                 Clarke                  8.39       8.46    4   
  6 Singleton, Demetriyone       Clarke                  8.46       8.53    3   
  7 Lindaman, Ben                Northern Iow            8.61       8.62    2   
  8 Lillibridge, Peter           Luther                  9.66       9.65    1   
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Northern Iowa  'B'                                3:20.00    3:28.21   10   
  2 Luther  'A'                                       3:28.00    3:30.87    8   
  3 Luther  'B'                                       3:35.00    3:38.66    6   
  4 Luther  'D'                                       3:38.00    3:39.63    5   
  5 Luther  'E'                                       3:39.00    3:49.95    4   
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Larson, Thomas               Northern Iow           2.05m      2.03m   10   
  2 Poore, Braydee               Northern Iow           2.03m      1.98m    8   
  3 Freund, Caleb                Luther                 1.73m      1.68m    5.50
  3 Lindaman, Ben                Northern Iow           1.78m      1.68m    5.50
  5 Shields, Windom              Luther                 1.52m      1.63m    4   
  6 Jungbauer, Henry             Luther                            1.58m    3   
 
Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Szamlewski, Corey            Northern Iow           5.10m      4.75m   10   
  2 Fenner, Charles              Northern Iow           4.80m      4.60m    8   
  3 Queoff, Erik                 Luther                 4.15m      4.00m    6   
  4 Rus, Jon                     Northern Iow           3.70m      3.65m    5   
  5 Mueller, Derek               Luther                 3.40m      3.35m    4   
  6 Shields, Windom              Luther                 3.25m      3.20m    3   
 -- Miller, Jacob                Luther                 3.40m         NH  
 
Men Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Riesselman, Weston           Northern Iow           7.42m      7.14m   10   
  2 Johnson, Mark                Iowa State U           7.01m      7.13m    8   
  3 Addison, Steven              Northern Iow           7.00m      6.60m    6   
  4 Rus, Jon                     Northern Iow           7.00m      6.48m    5   
  5 Jungbauer, Henry             Luther                 6.26m      6.08m    4   
  6 Freund, Caleb                Luther                 5.98m      6.06m    3   
  7 Hove, Kyle                   Luther                 5.53m      5.96m    2   
  8 Olson, Joshua                Luther                 5.40m      5.77m    1   
  9 Shields, Windom              Luther                 4.77m      5.38m  
 10 Dischinger, Tony             Luther                 4.76m      4.18m  
 -- Queoff, Erik                 Luther                 5.38m       FOUL  
 
Men Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Koch, Shawn                  Northern Iow          14.70m     14.11m   10   
  2 Riesselman, Weston           Northern Iow                     13.58m    7   
  2 Poster, Kevin                Iowa State U          14.74m     13.58m    7   
  4 Olson, Joshua                Luther                11.70m     12.60m    5   
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baker, Justin                Northern Iow          18.23m     17.23m   10   
  2 Walski, Brad                 Northern Iow          16.70m     16.99m    8   
  3 Stern, Nathan                Mount Mercy           15.95m     15.58m    6   
  4 Schilb, Scott                Iowa State U          15.65m     15.39m    5   
  5 McDonnell, Adam              Northern Iow          14.76m     14.20m    4   
  6 Dunn, Justin                 unattached            14.86m     13.51m    3   
  7 Arnold, Nick                 Luther                11.01m     11.61m    2   
  8 Pennock, Seth                Mount Mercy           11.09m     10.73m    1   
  9 Blattner, Dan                Luther                10.00m     10.20m  
 10 Queoff, Erik                 Luther                 8.00m      8.93m  
 11 Shields, Windom              Luther                 8.00m      8.47m  
 
Men Weight Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schiffer, Matt               Northern Iow          18.94m     19.44m   10   
  2 Baker, Justin                Northern Iow          18.91m     18.76m    8   
  3 McDonnell, Adam              Northern Iow          19.34m     18.48m    6   
  4 Colfack, Evan                unattached            15.09m     15.32m    5   
  5 Dunn, Justin                 unattached            15.00m     15.01m    4   
  6 Etter, Dan                   Luther                15.92m     14.78m    3   
  7 Arnold, Nick                 Luther                14.23m     13.81m    2   
  8 Blattner, Dan                Luther                11.10m     11.85m    1