Licensed to Coe College            HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/24/2014 08:54 PM
                   Coe College vs Luther College - 1/24/2014                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luther College-IA  'A'                                 NT    1:53.98   11  
     1) Larsen, Nicole 19               2) Storey, Katie M 21             
     3) Scharmer, Alexandra K 19        4) Slagel, Clare C 20             
       29.75    31.98    26.92    25.33                                    
  2 Luther College-IA  'B'                                 NT    2:06.05    4  
     1) Scharmer, Christina S 21        2) Esterberg, Marissa K 18        
     3) Schroeder, Emily A 19           4) Reed, Elizabeth A 21           
       33.82    35.78    28.55    27.90                                    
 -- Coe College-IA  'A'                                    NT   X2:26.60  
     1) Drapes, Chloe S 21              2) Appler, Katy E 18              
     3) Peach, Eleanor E 19             4) Fuller, Erin L 19              
       43.25    35.23    35.37    32.75                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luther College-IA  'A'                                 NT    1:42.93   11  
     1) Orvis, Jason R 20               2) Yuan, Justin 18                
     3) Hagen, Jon D 22                 4) Kramka, Ryley 21               
       26.52    28.90    24.56    22.95                                    
  2 Luther College-IA  'B'                                 NT    1:46.79    4  
     1) Sund, Jacob M 18                2) Dulaney, Raymond A 18          
     3) Roberson, Chandler T 21         4) Vanderhorst, Seth 21           
       26.86    30.00    26.60    23.33                                    
  3 Coe College-IA  'A'                               1:48.16    1:46.98    2  
     1) Barnes, Logan W 18              2) Dangremond, Tucker E 18        
     3) Cheng, Andy L 18                4) Bosn, Tim D 18                 
       28.75    28.87    25.94    23.42                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Elizabeth A         21 Norse-IA                  NT   11:16.84    9  
      30.31   32.95   34.07   34.17   33.73   33.94   33.74   33.92
      34.32   34.15   34.37   34.26   34.42   34.11   34.55   34.28
      34.13   34.10   33.98   33.34                                
  2 Jelinski, Megan M         18 Norse-IA                  NT   11:28.13    4  
      30.43   32.79   33.90   33.78   34.40   34.19   34.87   34.83
      35.25   35.28   35.24   35.21   35.03   35.64   35.07   35.25
      35.19   35.28   33.92   32.58                                
  3 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT   11:28.67    3  
      30.42   33.22   34.49   34.77   34.87   34.96   35.71   34.90
      34.91   35.23   35.08   34.81   35.41   34.87   34.97   34.81
      34.88   34.78   34.09   31.49                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carius, David T           20 Norse-IA                  NT   10:34.36    9  
      27.11   30.76   31.73   32.00   32.33   32.16   32.04   32.08
      32.33   32.02   32.16   32.28   32.40   32.05   32.19   32.09
      32.33   31.75   31.62   30.93                                
  2 Glynn, Kellen J           19 Norse-IA                  NT   10:53.59    4  
      29.82   33.06   33.52   32.40   32.76   32.87   32.78   32.98
      33.43   32.99   32.78   33.28   33.41   33.02   32.86   33.27
      32.99   33.12   31.72   30.53                                
  3 Cheng, Andy L             18 Kohawks-IA                NT   11:17.91    3  
      29.20   31.99   33.54   33.83   33.38   33.56   34.07   34.14
      34.47   34.19   34.75   34.59   35.19   34.88   35.19   34.87
      34.51   34.26   34.20   33.10                                
  4 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT   12:25.80    2  
      33.22   36.19   36.99   37.01   37.17   37.04   37.07   37.26
      37.42   37.55   37.45   38.07   38.53   38.29   37.89   38.16
      38.05   37.60   37.84   37.00                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zuerner, Chrisann V       21 Norse-IA                  NT    2:00.57    9  
      28.28   30.26   31.19   30.84                                
  2 Hughes, Jacquelyn E       18 Norse-IA                  NT    2:01.25    4  
      27.63   30.56   31.97   31.09                                
  3 Dorgay, Corianne E        19 Norse-IA                  NT    2:05.84    3  
      29.12   32.24   32.29   32.19                                
  4 Queisner, Andi N          22 Kohawks-IA                NT    2:08.70    2  
      29.58   32.55   33.12   33.45                                
  5 Golinghorst, Kelli M      21 Norse-IA                  NT   x2:10.73  
      30.19   33.26   34.03   33.25                                
  6 Peach, Eleanor E          19 Kohawks-IA                NT    2:19.80    1  
      31.70   34.52   37.06   36.52                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weinberg, Sam P           20 Norse-IA                  NT    1:50.99    9  
      25.31   28.07   28.97   28.64                                
  2 Barnett, Roy              21 Norse-IA                  NT    1:56.63    4  
      26.87   29.15   30.23   30.38                                
  3 Barnes, Logan W           18 Kohawks-IA                NT    1:58.95    3  
      27.00   29.82   29.97   32.16                                
  4 Eyres, Martin F           19 Norse-IA                  NT    2:01.32    2  
      27.45   31.23   32.00   30.64                                
  5 Buseman, Aaron J          20 Kohawks-IA                NT    2:08.45    1  
      27.97   32.95   34.20   33.33                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yapp, Margaret K          20 Norse-IA                  NT      26.00    9  
  2 Anderson, Emily B         19 Norse-IA                  NT      26.03    4  
  3 Appler, Katy E            18 Kohawks-IA                NT      27.02    3  
  4 Larsen, Nicole            19 Norse-IA                  NT      27.48    2  
  5 Garin, Meghan E           19 Norse-IA                  NT     x27.93  
  6 Fuller, Erin L            19 Kohawks-IA                NT      34.84    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramka, Ryley             21 Norse-IA                  NT      23.03    9  
  2 Yuan, Justin              18 Norse-IA                  NT      23.35    4  
  3 Vanderhorst, Seth         21 Norse-IA                  NT      23.83    3  
  4 Bosn, Tim D               18 Kohawks-IA                NT      23.86    2  
  5 Zimmerman, Clayton J      19 Kohawks-IA             27.84      27.36    1  
  6 Sauter, Justin R          19 Kohawks-IA                NT      28.82  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slagel, Clare C           20 Norse-IA                  NT    2:15.42    9  
      28.92   33.11   42.52   30.87                                
  2 Pospisil, Sarah E         19 Norse-IA                  NT    2:23.93    4  
      30.87   36.48   41.78   34.80                                
  3 Sterns, Kenni A           20 Kohawks-IA                NT    2:25.48    3  
      32.27   36.05   44.59   32.57                                
  4 Scharmer, Christina S     21 Norse-IA                  NT    2:29.51    2  
      34.70   36.72 1:18.20                                        
  5 Drapes, Chloe S           21 Kohawks-IA                NT    3:04.85    1  
      44.56   47.36   54.14   38.79                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sund, Jacob M             18 Norse-IA                  NT    2:07.13    9  
      27.07   31.96   37.74   30.36                                
  2 Roberson, Chandler T      21 Norse-IA                  NT    2:14.05    4  
      27.76   34.11   40.41   31.77                                
  3 Dulaney, Raymond A        18 Norse-IA                  NT    2:17.16    3  
      28.78   38.58   38.00   31.80                                
  4 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    2:20.10    2  
      30.16   36.85   39.05   34.04                                
  5 Duroe, Jared W            18 Kohawks-IA                NT    2:23.32    1  
      28.18   41.14   41.36   32.64                                
  6 Koehler, Andrew J         18 Kohawks-IA                NT    2:43.93  
      32.96   46.25 1:24.86                                        
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Zoe L            19 Norse-IA                  NP     254.85    9  
  2 Recker, Kendallyn J       19 Kohawks-IA                NP     193.70    4  
  3 Vuckovich, Mary C         19 Norse-IA                  NP     188.25    3  
  4 Wagenbach, Kenzy J        19 Kohawks-IA                NP     104.20    2  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Emily B         19 Norse-IA                  NT    1:03.35    9  
      29.12   34.23                                                
  2 Schroeder, Emily A        19 Norse-IA                  NT    1:04.56    4  
      29.87   34.69                                                
  3 Anderson, Paige C         18 Norse-IA                  NT    1:05.52    3  
      30.84   34.68                                                
  4 Garin, Meghan E           19 Norse-IA                  NT   x1:14.18  
      34.61   39.57                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glynn, Kellen J           19 Norse-IA                  NT      57.51    9  
      27.10   30.41                                                
  2 Cheng, Andy L             18 Kohawks-IA                NT      57.62    4  
      26.90   30.72                                                
  3 Roberson, Chandler T      21 Norse-IA                  NT    1:01.83    3  
      27.73   34.10                                                
  4 Koehler, Andrew J         18 Kohawks-IA                NT    1:18.43    2  
      35.87   42.56                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yapp, Margaret K          20 Norse-IA                  NT      57.08    9  
      27.77   29.31                                                
  2 Storey, Katie M           21 Norse-IA                  NT      57.34    4  
      27.83   29.51                                                
  3 Queisner, Andi N          22 Kohawks-IA                NT      57.64    3  
      27.89   29.75                                                
  4 Take, Amanda N            22 Norse-IA                  NT    1:01.44    2  
      29.29   32.15                                                
  5 Peach, Eleanor E          19 Kohawks-IA                NT    1:02.35    1  
      30.53   31.82                                                
  6 Drapes, Chloe S           21 Kohawks-IA                NT    1:11.78  
      33.79   37.99                                                
  7 Fuller, Erin L            19 Kohawks-IA                NT   x1:22.28  
      36.66   45.62                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramka, Ryley             21 Norse-IA                  NT      51.39    9  
      24.64   26.75                                                
  2 Carius, David T           20 Norse-IA                  NT      51.68    4  
      24.94   26.74                                                
  3 Dangremond, Tucker E      18 Kohawks-IA                NT      54.26    3  
      25.30   28.96                                                
  4 Barnett, Roy              21 Norse-IA                  NT      55.11    2  
      26.57   28.54                                                
  5 Zimmerman, Clayton J      19 Kohawks-IA           1:04.47    1:01.62    1  
      29.46   32.16                                                
  6 Sauter, Justin R          19 Kohawks-IA                NT    1:07.92  
      32.07   35.85                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scharmer, Alexandra K     19 Norse-IA                  NT    1:02.71    9  
      30.72   31.99                                                
  2 Larsen, Nicole            19 Norse-IA                  NT    1:02.96    4  
      31.13   31.83                                                
  3 Dorgay, Corianne E        19 Norse-IA                  NT    1:06.14    3  
      32.33   33.81                                                
  4 Sterns, Kenni A           20 Kohawks-IA                NT    1:06.78    2  
      32.31   34.47                                                
  5 Scharmer, Christina S     21 Norse-IA                  NT   x1:11.19  
      34.68   36.51                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orvis, Jason R            20 Norse-IA                  NT      56.96    9  
      27.06   29.90                                                
  2 Barnes, Logan W           18 Kohawks-IA                NT    1:01.35    4  
      29.47   31.88                                                
  3 Eyres, Martin F           19 Norse-IA                  NT    1:01.87    3  
      30.51   31.36                                                
  4 Buseman, Aaron J          20 Kohawks-IA                NT    1:11.03    2  
      35.09   35.94                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zuerner, Chrisann V       21 Norse-IA                  NT    5:14.46    9  
      29.30   31.47   31.89   31.81   31.75   31.81   31.83   31.72
      31.81   31.07                                                
  2 Hughes, Jacquelyn E       18 Norse-IA                  NT    5:28.20    4  
      30.08   33.14   33.47   33.28   33.09   33.26   33.21   33.13
      32.94   32.60                                                
  3 Reed, Elizabeth A         21 Norse-IA                  NT    5:33.30    3  
      29.96   33.36   33.88   34.30   33.28   33.72   33.50   34.18
      33.87   33.25                                                
  4 Meade, Lindsay M          20 Kohawks-IA                NT    5:36.65    2  
      30.02   33.55   34.53   34.09   34.85   34.19   34.59   34.34
      34.44   32.05                                                
  5 Jelinski, Megan M         18 Norse-IA                  NT   x5:36.76  
      30.81   33.40   34.14   34.71   34.16   33.89   33.71   34.22
      34.47   33.25                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weinberg, Sam P           20 Norse-IA                  NT    5:05.24    9  
      27.05   30.36   30.99   31.11   31.31   30.89   31.16   31.25
      31.17   29.95                                                
  2 Hagen, Jon D              22 Norse-IA                  NT    5:23.05    4  
      28.05   31.81   32.90   32.52   32.82   32.91   33.27   32.93
      33.56   32.28                                                
  3 Bosn, Tim D               18 Kohawks-IA                NT    5:29.02    3  
      27.69   31.63   32.56   33.26   33.61   33.91   34.28   34.40
      34.53   33.15                                                
  4 Duroe, Jared W            18 Kohawks-IA                NT    5:48.09    2  
      29.25   33.77   34.47   35.32   36.20   36.05   36.19   34.74
      36.23   35.87                                                
  5 Conway, Colin J           22 Kohawks-IA                NT    5:57.45    1  
      32.74   34.88   36.03   36.06   36.05   36.21   36.09   36.76
      36.69   35.94                                                
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Zoe L            19 Norse-IA                  NP     259.85    9  
  2 Recker, Kendallyn J       19 Kohawks-IA                NP     189.35    4  
  3 Vuckovich, Mary C         19 Norse-IA                  NP     187.50    3  
 -- Wagenbach, Kenzy J        19 Kohawks-IA                NP         DQ  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Storey, Katie M           21 Norse-IA                  NT    1:12.72    9  
      34.42   38.30                                                
  2 Appler, Katy E            18 Kohawks-IA                NT    1:23.38    4  
      39.11   44.27                                                
 -- Pospisil, Sarah E         19 Norse-IA                  NT   X1:16.71  
      35.92   40.79                                                
 -- Golinghorst, Kelli M      21 Norse-IA                  NT   X1:18.08  
      36.66   41.42                                                
 -- Esterberg, Marissa K      18 Norse-IA                  NT   X1:19.16  
      36.99   42.17                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Tucker E      18 Kohawks-IA                NT    1:03.28    9  
      29.99   33.29                                                
  2 Yuan, Justin              18 Norse-IA                  NT    1:05.13    4  
      30.12   35.01                                                
  3 Etzel, Gabe L             19 Kohawks-IA                NT    1:05.36    3  
      30.89   34.47                                                
 -- Vanderhorst, Seth         21 Norse-IA                  NT   X1:05.24  
      30.63   34.61                                                
 -- Dulaney, Raymond A        18 Norse-IA                  NT   X1:05.89  
      30.43   35.46                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coe College-IA  'A'                               1:44.61    1:48.99   11  
     1) Meade, Lindsay M 20             2) Sterns, Kenni A 20             
     3) Appler, Katy E 18               4) Queisner, Andi N 22            
       26.92    27.15    27.61    27.31                                    
 -- Luther College-IA  'A'                                 NT   X1:44.84  
     1) Slagel, Clare C 20              2) Anderson, Emily B 19           
     3) Yapp, Margaret K 20             4) Pospisil, Sarah E 19           
       26.19    26.08    25.79    26.78                                    
 -- Luther College-IA  'B'                                 NT   X1:50.63  
     1) Dorgay, Corianne E 19           2) Hughes, Jacquelyn E 18         
     3) Garin, Meghan E 19              4) Jelinski, Megan M 18           
       26.92    26.61    28.99    28.11                                    
 -- Luther College-IA  'C'                                 NT   X1:52.49  
     1) Anderson, Paige C 18            2) Golinghorst, Kelli M 21        
     3) Schroeder, Emily A 19           4) Take, Amanda N 22              
       28.31    28.51    27.47    28.20                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Luther College-IA  'A'                                 NT   X1:32.31  
     1) Carius, David T 20              2) Hagen, Jon D 22                
     3) Orvis, Jason R 20               4) Sund, Jacob M 18               
       23.80    22.91    22.63    22.97                                    
 -- Luther College-IA  'B'                                 NT   X1:36.28  
     1) Weinberg, Sam P 20              2) Glynn, Kellen J 19             
     3) Eyres, Martin F 19              4) Barnett, Roy 21                
       23.80    23.92    23.99    24.57                                    
 -- Coe College-IA  'B'                                    NT   X1:53.76  
     1) Barnes, Logan W 18              2) Sauter, Justin R 19            
     3) Koehler, Andrew J 18            4) Conway, Colin J 22             
       24.95    29.12    33.75    25.94                                    
 -- Coe College-IA  'A'                               1:41.12         DQ  
     1) Etzel, Gabe L 19                2) Duroe, Jared W 18              
     3) Zimmerman, Clayton J 19         4) Buseman, Aaron J 20            
       26.95    26.30    27.63    25.80                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Luther College                      170   2. Coe College                          47
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Luther College                      131   2. Coe College                          51